PORADY PRAWNE ONLINE

Bankowy tytuł egzekucyjny pozostanie

Dzisiaj Komisja Finansów Publicznych odrzuciła poprawkę posłów mającą na celu likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego. Jej przyjęcie nie byłoby korzystne ani dla klientów, ani dla banków. Skutkiem uchylenia odpowiednich przepisów byłaby konieczność poszukiwania przez banki innych sposobów zabezpieczenia wierzytelności – uważa PKPP Lewiatan.

pobierz_plik
Oświadczenie dłużnika wierzytelności w związku z zajęciem egzekucyjnym POBIERZ »
pobierz_plik
Odpowiedź na pozew w postępowaniu przeciwegzekucyjnym POBIERZ »

Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego banki wymagałyby od kredytobiorców dobrowolnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji, składanych w formie aktu notarialnego, co z kolei spowodowałoby zwiększenie kosztów kredytów. Innymi słowy, jedynym praktycznym skutkiem zmiany wynikającej ze zgłoszonej poprawki byłoby obciążenie klientów banków wysokimi opłatami notarialnymi za oświadczenia o poddaniu się egzekucji, za które obecnie nie płacą.


Na tym samym posiedzeniu Komisji przyjęto inną poprawkę, która przewiduje, że dokumenty bankowe nie będą miały mocy prawnej dokumentów urzędowych, tylko w postępowaniu cywilnym.


Według wcześniejszych pomysłów dokumenty bankowe miały być pozbawione mocy prawnej dokumentów urzędowych nie tylko w odniesieniu do konsumenta będącego pozwanym w postępowaniu cywilnym, ale również wobec innych podmiotów (w tym przedsiębiorców) we wszystkich postępowaniach.


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Data: 21.03.2013 08:00
Autor/źródło: NEWSERIA
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: bankowy tytuł egzekucyjny, Komisja Finansów Publicznych, likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego, dokumenty bankowe

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.