PORADY PRAWNE ONLINE

Pośredniczyła w załatwianiu dotacji

Wrocławscy policjanci zatrzymali kobietę podejrzaną o podejmowanie się pośrednictwa w załatwianiu dofinansowania ze środków publicznych pochodzących z dotacji unijnych, w zamian za korzyść majątkową. Zatrzymana powoływała się przy tym na wpływy w instytucjach publicznych, dysponujących środkami pochodzącymi z dotacji unijnych.

Policjanci Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu ustalili i zatrzymali kobietę, podejrzaną o to, że - powołując się na wpływy w instytucjach publicznych - podejmowała się pośrednictwa w załatwianiu dofinansowania ze środków publicznych pochodzących z dotacji unijnych, w zamian za korzyść majątkową. Zatrzymana to 32-letnia mieszkanka województwa opolskiego.

Jak ustalili policjanci, przyjmowała ona korzyści majątkowe od osób reprezentujących różne podmioty gospodarcze. Sięgały one wysokości od 2 do nawet 10 tysięcy złotych, w zależności od wysokości dofinansowania, które miało być załatwione. Tutaj w grę wchodziły kwoty od kilkudziesięciu do nawet 200 tysięcy złotych dofinansowania na rozwój działalności podmiotów gospodarczych. 32-latka działała od 2008 do 2012 roku. Do chwili obecnej funkcjonariusze ustalili w tej sprawie 15 przypadków przyjęcia korzyści majątkowej. Obecnie policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności związane z działalnością kobiety.

 

Za tego typu czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei w przypadku osoby wręczającej korzyść majątkową, zgodnie z kodeksem karnym, nie podlega karze sprawca przestępstwa, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.


(KWP we Wrocławiu / mg)

Data: 18.04.2013 15:00
Autor/źródło: KGP
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: załatwianie dotacji, dotacje unijne, korzyść majątkowa, okoliczności przestępstwa, przyjęcie korzyści majątkowych

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.