Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
PORADY PRAWNE ONLINE
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Dziennikarze nie będą już karani

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 14 września 2012 roku o zmianie ustawy – Prawo prasowe. Przedmiotowa ustawa ma na celu przede wszystkim dostosowanie systemu prawa do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2004 r. (sygn. akt P 2/03) oraz 1 grudnia 2010 roku (sygn. akt K 41/07).

Zmiany w ustawie o Prawie prasowym eliminują przepisy przewidujące karanie redaktorów naczelnych za uchylanie się od publikacji sprostowań i publikowanie ich niezgodnie z ustawą. W ustawie zrezygnowano z istniejącej obok sprostowania instytucji tzw. odpowiedzi na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym. Odtąd jedyną formą reakcji na publikacje prasowe będzie sprostowanie, tj. oświadczenie dotyczące informacji faktycznych. Ustawa przyjmuje również, że dochodzenie ochrony dóbr osobistych, zagrożonych (naruszonych) w wyniku oceniającej publikacji prasowej, będzie możliwe wyłącznie w procesie cywilnym. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Źródło Kancelaria Prezydenta RP
Data: 23.10.2012 08:55
Autor/źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: dziennikarz, Prawo prasowe, redaktor naczelny, prasa, sprostowanie, materiał prasowy

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.