Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.
Zmiany w dowodach i ewidencji ludności przesunięte do 2015 roku
Kategoria:
Prawo
Słowa kluczowe: dowód osobisty, ewidencja ludności, obowiązek maldunkowy, dokument tożsamości, PESEL
Słowa kluczowe: dowód osobisty, ewidencja ludności, obowiązek maldunkowy, dokument tożsamości, PESEL
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych. Przygotowany projekt nowelizacji ustawy przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie ustaw na dzień 1 stycznia 2015 r. Od tego dnia ma w Polsce zniknąć obowiązek meldunkowy a także wprowadzone zostaną liczne zmiany w zakresie wydawania dowodów osobistych.

Jak wskazał Rząd przesunięcie terminu wdrożenia dowodu elektronicznego jest zasadne ze względu na prace Komisji Europejskiej nad utworzeniem - do końca 2015 r. - jednolitego rynku cyfrowego. W jego efekcie mogą zostać wdrożone nowe instrumenty uwierzytelniające - niewykluczone jest, że będą one tańsze, prostsze i efektywniejsze niż elektroniczny dowód.
Zakłada się również zmiany w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Najważniejsze z nich to:
- uproszczenie formalności w urzędzie: wprowadzenie możliwości automatycznego wymeldowania przy zameldowaniu w nowym miejscu,
- uproszczenie formalności w urzędzie: odstąpienie od konieczności zgłaszania przy meldunku informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania wojskowego dokumentu osobistego,
- likwidacja obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów;
- likwidacja obowiązków właścicieli, dozorców, administratorów nieruchomości oraz zakładów pracy do weryfikowania wypełniania wymogu meldunkowego przez mieszkańców i pracowników,
- wprowadzenie możliwości wypełnienia obowiązku meldunkowego przez ustanowionego pełnomocnika,
- zniesienie obowiązku meldunkowego na pobyt czasowy do 3 miesięcy Polaków, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA – stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej,
- na realizację zameldowania będzie przeznaczone 30 dni, a nie jak obecnie 4; zniesione będą sankcje karne za niedopełnienie zameldowania przez obywateli polskich, obywateli państw Unii Europejskiej i państw EFTA - stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.
Źródło KPRM
Data: | 29.10.2012 07:47 |
Autor/źródło: | Kancelaria Prezesa Rady Ministrów |
Kategoria: | Prawo |
Słowa kluczowe: | dowód osobisty, ewidencja ludności, obowiązek maldunkowy, dokument tożsamości, PESEL |
Zobacz także
- Dziś wizyta premier Tajlandii w Polsce. Jest szansa na współpracę gospodarczą
- NSZZ 'Solidarność' grozi strajkiem generalnym. Daje premierowi czas do środy na odniesienie się do postulatów związku.
- Do dziś 'Solidarność' czeka na odpowiedź premiera. Grozi strajkiem generalnym
- Rząd przyjął kolejny pakiet rozwiązań korzystnych dla firm
Szukasz porady prawnej?
Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Wasze komentarze Napisz swój komentarz
Ta publikacja nie została jeszcze przez nikogo skomentowana - bądź pierwszy!