Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
PORADY PRAWNE ONLINE
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Elektroniczny formularz usprawni kontakt z e-administracją

Rząd proponuje wprowadzenie jednolitych wzorów wniosków, jako formularzy elektronicznych, w niektórych sprawach administracyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wzór wniosku w postaci dokumentu elektronicznego będzie dostępny w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych (CRWD) za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP).

Przedsiębiorca będzie mógł złożyć ustandaryzowany wniosek w formie elektronicznej albo papierowej (po uprzednim jego wydrukowaniu). Takie rozwiązania przewidziano w przyjętych przez rząd założeniach do projektu ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych.

W praktyce oznacza to, że nie będzie już wielu różnych wzorów wniosków w przypadku tej samej procedury administracyjnej, czyli proces uzyskiwania decyzji lub pozwolenia będzie przebiegał sprawniej. Przyspieszy to i uprości załatwianie spraw urzędowych, czyli w efekcie ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca uniknie dołączania zbędnych załączników do wniosku oraz oryginałów lub poświadczonych notarialnie kopii dokumentów. Udostępnione zostanie 73 projekty wzorów wniosków do procedur administracyjnych określonych w 22 ustawach.

 

Proponowane rozwiązania stanowią kontynuację działań podejmowanych przez rząd służących deregulacji gospodarki. Obecnie obowiązują trzy ustawy deregulacyjne. Pierwsza, która funkcjonuje od lipca 2011 r., umożliwia m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów, druga – zmniejszająca uciążliwe obowiązki informacyjne nałożone na przedsiębiorców weszła w życie w 2012 r. Trzecia ustawa deregulacyjna zaczęła obowiązywać od początku 2013 r. Dzięki niej firmy o obrotach do 1,2 mln euro będą mogły skorzystać z rozliczenia VAT metodą kasową, czyli odprowadzania podatku po otrzymaniu zapłaty.
 

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.