PORADY PRAWNE ONLINE
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Stopa bezrobocie jeszcze wzrośnie

Bezrobocie w styczniu br. wyniosło 14,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Komentarz Moniki Zakrzewskiej, ekspertki PKPP Lewiatan.

W styczniu zawsze wzrasta bezrobocie. Do rejestrów trafiły osoby, które straciły pracę w końcu roku wskutek zakończenia umów terminowych (zwykle kończą się z upływem roku). Często także absolwenci zwlekają z decyzją o zarejestrowaniu do ostatniego miesiąca  roku, mając nadzieję na znalezienie pracy bez pośrednictwa urzędów pracy. Największe znaczenie dla rynku pracy miały jednak zwolnienia grupowe, upadłości i likwidacje przedsiębiorstw. To one w głównej mierze przyczyniły się do tak dużego wzrostu bezrobocia.


To jednak nie koniec złej passy. Nie ma wątpliwości, że w kolejnych miesiącach sytuacja jeszcze się pogorszy. Dlatego konieczne jest podjęcie rozmaitych działań.  Z jednej strony potrzebne jest uelastycznienie prawa pracy – propozycje rządu dotyczące wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 m-cy, ruchomego czasu pracy, to dobry kierunek, ale dużo za mało. Trzeba zmienić też przepisy dotyczące chociażby doby pracowniczej, zmniejszenia stawek za nadgodziny czy poluzowania zakazu pracy w niedzielę. To da szanse na przyciągnięcie zagranicznych inwestorów, dla których nie jesteśmy już bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności. Z drugiej strony potrzebne są duże inwestycje, które wygenerują miejsca pracy,  skuteczna polityka walki z bezrobociem, która w połączeniu z reformą systemu edukacyjnego odwróci trendy na rynku pracy. Bo wciąż, pomimo wzrastającego bezrobocia, kilkaset tysięcy miejsc pracy pozostaje nieobsadzonych z powodu braku odpowiednich kandydatów.Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

 

Data: 25.02.2013 10:00
Autor/źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Kategoria: Zarządzanie
Słowa kluczowe: bezrobocie, wzrost bezrobocia, osoba bezrobotna, liczba bezrobotnych, Główny Urząd Statystyczny, zwolnienia grupowe, polityka walki z bezrobociem

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.