Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Pracownicy wolą PIT-a dostać mailem

To już ostatni moment na przekazanie pracownikom deklaracji PIT-11. Do końca lutego polscy pracodawcy wystawią ponad 20 mln tych formularzy. Ich wypełnienie, wydrukowanie i wysłanie to pracochłonny i drogi obowiązek. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na dostarczenie PIT-ów do urzędu w formie elektronicznej. Rośnie też liczba pracowników, którzy dostają PIT-y mailem. Taką deklarację łatwiej im rozliczyć i przechowywać przez 5 lat.

pobierz_plik
PIT-37 Formularz podatkowy POBIERZ »
pobierz_plik
PIT-36L Formularz podatkowy POBIERZ »
pobierz_plik
PIT-36 Formularz podatkowy POBIERZ »

Na podstawie PIT-11 pracownik dowiaduje się o tym, ile zarobił i jakie zaliczki na podatek zapłacił. Informacja ta trafia także do fiskusa. PIT-11 służy zatrudnionemu do wypełnienia swojego rocznego zeznania.


Elektroniczne wysyłanie PIT-11 do urzędu rekomenduje samo Ministerstwo Finansów, podkreślając, że pozwala ono na oszczędność czasu i pieniędzy, zwłaszcza w przypadku firm zatrudniających wielu pracowników. Co więcej resort finansów, izby i urzędy skarbowe same z tej formy korzystają.

Co prawda wolniej, ale też rośnie liczba pracodawców, którzy elektroniczne PIT-y przesyłają pracownikom. Zresztą sami pracownicy doceniają tę formę i coraz częściej wolą otrzymać deklarację na maila. Tak mogą prościej rozliczyć się z fiskusem, a w tej postaci ich PIT jest łatwiejszy do zarchiwizowania i odnalezienia nawet po kilku latach.


Możliwość przekazania PIT-11 mailem przetarła poznańska firma e-file, producent darmowego programu do rozliczania deklaracji podatkowych e-pity. Na jej wezwanie w 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że nie ma przeszkód, aby ta deklaracja dotarła do pracownika środkami komunikacji elektronicznej. Pracownik musi się na to zgodzić, a firma dysponować potwierdzeniem odbioru, bo trzeba pamiętać, że to na pracodawcy ciąży udowodnienie doręczenia podatnikowi deklaracji w przypadku wątpliwości. Informacje podatkowe muszą być wygenerowane w wersji PDF i przesłane na podany przez pracownika adres e-mail.


Potwierdzeniem możliwości przekazania PIT-11 w formie elektronicznej jest także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 października 2011 roku, sygn. IPPB4/415-653/11-2/MP mówiąca, że ,,przekazanie informacji PIT-11 może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).''


Firmy
chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ przesyłanie formularza PIT-11 mailem – zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających setki osób – to realne oszczędności dla pracodawcy. Oszczędza on na kosztach związanych z drukiem formularzy i przesłaniem ich listem poleconym.


Data: 26.02.2013 09:00
Autor/Źródło: Dobocom
Kategoria: Podatki
Słowa kluczowe: PIT-11, pracownik, pracodawca, elektroniczne wysyłanie PIT-11, Ministerstwo Finansów, przesyłanie formularza PIT-11 mailem

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.