Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Pracownicy wolą PIT-a dostać mailem

To już ostatni moment na przekazanie pracownikom deklaracji PIT-11. Do końca lutego polscy pracodawcy wystawią ponad 20 mln tych formularzy. Ich wypełnienie, wydrukowanie i wysłanie to pracochłonny i drogi obowiązek. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na dostarczenie PIT-ów do urzędu w formie elektronicznej. Rośnie też liczba pracowników, którzy dostają PIT-y mailem. Taką deklarację łatwiej im rozliczyć i przechowywać przez 5 lat.

pobierz_plik
PIT-37 Formularz podatkowy POBIERZ »
pobierz_plik
PIT-36L Formularz podatkowy POBIERZ »
pobierz_plik
PIT-36 Formularz podatkowy POBIERZ »

Na podstawie PIT-11 pracownik dowiaduje się o tym, ile zarobił i jakie zaliczki na podatek zapłacił. Informacja ta trafia także do fiskusa. PIT-11 służy zatrudnionemu do wypełnienia swojego rocznego zeznania.


Elektroniczne wysyłanie PIT-11 do urzędu rekomenduje samo Ministerstwo Finansów, podkreślając, że pozwala ono na oszczędność czasu i pieniędzy, zwłaszcza w przypadku firm zatrudniających wielu pracowników. Co więcej resort finansów, izby i urzędy skarbowe same z tej formy korzystają.

Co prawda wolniej, ale też rośnie liczba pracodawców, którzy elektroniczne PIT-y przesyłają pracownikom. Zresztą sami pracownicy doceniają tę formę i coraz częściej wolą otrzymać deklarację na maila. Tak mogą prościej rozliczyć się z fiskusem, a w tej postaci ich PIT jest łatwiejszy do zarchiwizowania i odnalezienia nawet po kilku latach.


Możliwość przekazania PIT-11 mailem przetarła poznańska firma e-file, producent darmowego programu do rozliczania deklaracji podatkowych e-pity. Na jej wezwanie w 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że nie ma przeszkód, aby ta deklaracja dotarła do pracownika środkami komunikacji elektronicznej. Pracownik musi się na to zgodzić, a firma dysponować potwierdzeniem odbioru, bo trzeba pamiętać, że to na pracodawcy ciąży udowodnienie doręczenia podatnikowi deklaracji w przypadku wątpliwości. Informacje podatkowe muszą być wygenerowane w wersji PDF i przesłane na podany przez pracownika adres e-mail.


Potwierdzeniem możliwości przekazania PIT-11 w formie elektronicznej jest także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 października 2011 roku, sygn. IPPB4/415-653/11-2/MP mówiąca, że ,,przekazanie informacji PIT-11 może nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej pod warunkiem jednak, że zachowany zostanie wzór informacji PIT-11 i będzie ona zawierała wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa (w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny).''


Firmy
chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ przesyłanie formularza PIT-11 mailem – zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających setki osób – to realne oszczędności dla pracodawcy. Oszczędza on na kosztach związanych z drukiem formularzy i przesłaniem ich listem poleconym.


Data: 26.02.2013 09:00
Autor/Źródło: Dobocom
Kategoria: Podatki
Słowa kluczowe: PIT-11, pracownik, pracodawca, elektroniczne wysyłanie PIT-11, Ministerstwo Finansów, przesyłanie formularza PIT-11 mailem

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.