Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Jedna stawka VAT w Polsce?

Podatek od towarów i usług (określany jako podatek VAT), występuje w Polsce pod kilkoma postaciami. Chodzi oczywiście o różne stawki VAT, które nierzadko sprawiają problem przedsiębiorcom i ich klientom. Ministerstwo Finansów chciałoby więc tan kłopot zlikwidować. Rozwiązanie jest proste – wprowadźmy jedną stawkę w całym kraju.

pobierz_plik
Broszura MF - Transakcje wewnątrzwspólnotowe, a podatek VAT-zagadnienia ogólne POBIERZ »

Obecna regulacja

 

Obowiązujące przepisy podatkowe wyraźnie stanowią, że w Polsce obowiązuje kilka stawek VAT. Przypomnijmy, że do 31 grudnia 2016 r. podstawową stawką VAT jest 23%. Oczywiście dla niektórych towarów i usług przewidziano stawki obniżone, w wysokości 8% oraz 5% (stawka 5% obejmuje np. produkty żywnościowe, książki na wszystkich nośnikach fizycznych oraz czasopisma. Stawka 8% obejmuje np. rośliny żywe, cebulki, bulwy i korzenie, sadzonki i szczepy, wyroby mleczarskie czy skrobiowe). Istnieje również stawka w wysokości 7% – jest to naliczana przez nabywcę towarów od rolnika ryczałtowego. Nie jest to w zasadzie stawka, którą są opodatkowane towary lub usługi, ale zryczałtowana kwota zwrotu VAT dla rolnika ryczałtowego, który jest z VAT zwolniony.
Istnieje również stawka 0%, która obowiązuje przy:

  • wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów,
  • eksporcie towarów.

 

 

Z powyższego wynika więc, że w Polsce obowiązują aż 3 stawki VAt – 5, 8 i 23 %. Obecny Minister Finansów chciałby jednak ujednolicić tę kwestię i wprowadzić jedną stawkę dla wszystkich przedsiębiorców. Zaznacza jednak, że ze względów politycznych może to być bardzo kontrowersyjny pomysł.

 

Planowane zmiany

 

Szef resortu finansów 27 lutego b.r. podkreślił, że jego zdaniem jednolita stawka VAT jest efektywniejsza z punktu widzenia stanowienia prawa, administracji podatkowej, a także przedsiębiorców. Jednocześnie różne stawki spełniają swoją misję, więc jakakolwiek zmiana w tym zakresie musiałaby się wiązać, np. ze zmianą np. w podatkach dochodowych.

 

Obecne stawki VAT paradoksalnie uderzają przede wszystkim w najbiedniejszych Polaków. Zgodnie z przedstawionym w czwartek raportem Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA najbiedniejsze gospodarstwa domowe poprzez VAT tracą ze swojego budżetu blisko 16,3 proc. dochodów. W przypadku gospodarstw najbogatszych VAT stanowi 6,8 proc. dochodów. Jedna stawka obowiązująca wszystkich w całym kraju, byłaby dużo sprawiedliwsza.

 

Nowa stawka i oczekiwanie

 

Oczywiście nowe przepisy nie pojawią się z dnia na dzień – do ich poprawnej konstrukcji potrzeba sporo czasu. W tym roku nowy, jednolity VAT nie ma szans na zaistnienie (choć z pewnością będzie jednym z punktów zbliżającej się kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu). Ekonomiści ostrożnie podają, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednego VATu w wysokości 15,5%. Z drugiej strony, wyższy VAT byłyby korzystniejszy dla najbiedniejszych gospodarstw domowych. Wyższa stawka generowałaby wyższe dochody do budżetu państwa, co z kolei przekładałoby się na wzrost zasiłków i ulg podatkowych dla najbiedniejszych obywateli. Jako ciekawostkę dodajmy, że zdaniem Komisji Europejskiej Polska stosuje obniżone stawki VAT na liczną grupę towarów i usług, co niesie duże koszty dla budżetu.

 

Niewątpliwe wprowadzenie jednej stawki VAT w Polsce (tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku Danii), będzie sporą rewolucją prawno – podatkową, nie tylko dla przedsiębiorców, ale i wszystkich obywateli naszego kraju. Z drugiej strony o ujednoliceniu VATu mówi się od kilku lat – efektów jednak wciąż brak.


Data: 03.03.2015 08:26
Autor/Źródło: Rodzeń Rafał
Kategoria: Podatki, Prawo
Słowa kluczowe: VAT, podatek vat, nowy VAT, nowa stawka VAT, stawki VAT, stawka vat

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.