Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Krajowa Administracja Skarbowa będzie udzielać informacji o nierzetelnych podatnikach

Kancelaria Adwokacka

Uprawnienia KAS w zakresie udzielania informacji o nierzetelnych podatnikach wynikają z rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Każdy przedsiębiorca będzie mógł w ten sposób sprawdzić swojego kontrahenta.

Krajowa Administracja Skarbowa będzie udzielać informacji o nierzetelnych podatnikach

Tajemnica skarbowa – kiedy nie będzie obowiązywać?

 

Nowe przepisy zakładają upoważnienie KAS do udzielania informacji o nierzetelnych podatnikach. Zgodnie z projektem,  każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki.

 

Zgodnie z projektem, przepisy o tajemnicy skarbowej nie będą stosowane w odniesieniu do – udostępnianych kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – informacji o:

  • niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, które muszą składać  na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • nieujęciu lub ujęciu przez podatnika w deklaracji lub innych dokumentach czynności, do których był on zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innych dokumentów składanych przez podatników.

Udostępnienie tych informacji polegać będzie na wydaniu przez organ podatkowy –  na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – stosownego zaświadczenia. O wydanie takiego zaświadczenia będzie mogła ubiegać się każda osoba, która jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

 

 

Nowe środki dowodowe

 

Projekt nowelizacji przewiduje także, że dowodami w postępowaniu podatkowym będą również dokumenty zgromadzone w trakcie działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej. Zaproponowano wyszczególnienie analiz „big data”, jako odrębnego środka dowodowego.

 

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

 

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa


Kancelaria Adwokacka
Data: 19.09.2017 09:00
Autor/Źródło: Szok Natalia
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: KAS, podatki, VAT, Krajowa Administracja Skarbowa, ordynacja podatkowa, informacja podatkowa

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.