JPK VAT- jak składać?

JPK_VAT to narzędzie, które przede wszystkim pozwoli zwiększyć wpływy do budżetu z tytułu podatku VAT. Od 1 stycznia jednolity plik kontrolny musza składać wszyscy przedsiębiorcy.

JPK VAT- jak składać?

Kto składa JPK?

 

Plik JPK_VAT składają:

  • od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa
  • od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa
  • od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa.

Nowy obowiązek dotyczy mikroprzedsiębiorców, jeśli są podatnikami VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.

 

JPK_VAT zawiera dane, które są ewidencjonowane w rejestrze zakupów i sprzedaży.

 

Kiedy składa się JPK_VAT?

 

Plik JPK składa się bez wezwania 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca. Pierwszy plik JPK_VAT należy wysłać do 26 lutego 2018 r. (za styczeń 2018 r.). JPK_VAT wysyła się miesięcznie, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

 

W jaki sposób składa się JPK_VAT?

 

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w JPK_VAT przedsiębiorca otrzyma SMS lub e-mail z prośbą o korektę, którą będzie mógł złożyć bez ponoszenia konsekwencji.

 

 

Plik JPK_VAT należy przekazywać bez wezwania do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca. Pamiętajmy , że począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do składania deklaracji VAT wyłącznie drogą elektroniczną (art. 99 ust. 11b ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług).

 

Kiedy nie należy składać JPK_VAT?

 

Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT nie składa podatnik, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku od towarów i usług, wskazane w ustawie o VAT. Chodzi o sprzedaż wyłącznie towarów i świadczenie usług zwolnionych z VAT - zwolnienie podmiotowe (m. in. wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 tys. zł). JPK_VAT nie składają też organizacje międzynarodowe, które realizują zadania publiczne.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Finansów.


Data: 11.01.2018 10:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: VAT, JPK VAT, podatki, podatek od towarów i usług, biznes, składanie JPK VAT, jednolity plik kontrolny

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.