Rząd reguluje sprzedaż rezerwową paliw gazowych i energii elektrycznej

Głównym celem projektu jest uregulowanie instytucji sprzedaży rezerwowej, tj. sprzedaży odbiorcy końcowemu paliw gazowych lub energii elektrycznej przez sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania dostarczania paliw gazowych lub energii elektrycznej przez dotychczasowego sprzedawcę.

Rząd reguluje sprzedaż rezerwową paliw gazowych i energii elektrycznej

Sprzedaż rezerwowa

 

Głównym celem projektu jest uregulowanie instytucji sprzedaży rezerwowej, tj.  sprzedaży odbiorcy końcowemu paliw gazowych lub energii elektrycznej przez sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania dostarczania paliw gazowych lub energii elektrycznej przez dotychczasowego sprzedawcę. Rozwiązanie to zapobiega przerwaniu dostaw energii elektrycznej lub gazu w przypadku np. upadłości dotychczasowego dostawcy. Obecne przepisy dotyczące sprzedaży rezerwowej nie obejmują zagadnienia kompleksowo i ograniczone są wyłącznie do sprzedaży energii elektrycznej. W projekcie zaproponowano, aby sprzedaż rezerwowa dotyczyła także paliw gazowych.

 

Modyfikacja obowiązku sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne wytworzonej energii elektrycznej

 

By ograniczyć wzrost cen za energię elektryczną w projekcie przewidziano modyfikację obowiązku sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne wytworzonej energii elektrycznej – przez jego podniesienie z 30 do 100 proc. Rząd przewiduje, że rozwiązanie to ograniczy ewentualne wzrosty cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, nie wynikające z czynników wpływających na koszt jej wytworzenia czy pozyskania z sąsiadujących systemów. Jednocześnie prognozuje, że zmniejszenie ryzyka istotnych wahań cen, dzięki poprawie płynności i transparentności na Towarowej Giełdzie Energii i ograniczeniu możliwości wpływania na cenę przez uczestników posiadających silną pozycję. Nowe przepisy powinny długoterminowo poprawić pozycję odbiorców na krajowym rynku energii elektrycznej.

 

 

Kodeksy Sieci

 

W  projekcie nowelizacji przyjęto także zmiany umożliwiające stosowanie, przyjmowanych na gruncie Unii Europejskiej, tzw. Kodeksów Sieci – stanowiących środki mające na celu budowę wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Zmiany mają na celu zapewnienie spójności funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego z prawem unijnym.
 

Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Oficjalna strona Prezesa Rady Ministrów.
 


Data: 10.10.2018 12:14
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo, Źródła finansowania
Słowa kluczowe: prawo energetyczne, o ile wzrosną ceny za prąd, ceny za energię elektryczną, sprzedaż rezerwowa paliw, Kodeksy Sieci, Sprzedaż rezerwowa

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.