Czym jest podatek exit tax

Każdy kraj Unii Europejskiej musi dbać o to, by móc utrzymać się z wpływów z podatków ściąganych od obywateli. Ważną częścią danin są te odprowadzane przez przedsiębiorców.

Czym jest podatek exit tax

Niestety, nie wszystkie firmy działają do końca uczciwie. Stawiając na optymalizację podatkową “wyprowadzają” zyski do innych krajów. Wszystko wskazuje, że już niedługo nie będzie to opłacalne.

 

 Exit tax, czyli podatek od wyprowadzki

 

Exit tax to nowa propozycja podatku, którego rolą ma być załatanie dziury w państwowych finansach, która spowodowana jest “wyprowadzkami” firm i przedsiębiorstw. Wiele z nich przenosi bowiem swoją działalność do krajów, w których podatki są mniejsze. Zostaną one obciążone podatkiem od niezrealizowanych w naszym kraju zysków. Projekt wprowadzenia podatku exit tax wciąż jest w fazie konsultacji, niemniej jednak wiadomo już, że zostanie wprowadzony do 2020 roku.

 

 Kogo obejmie ten podatek?

 

Podatek exit tax ma zostać nałożony na wszystkie przedsiębiorstwa, które przenoszą całość lub część swojej działalności poza granice naszego kraju. Dotknie również osoby, które prowadzą własną działalność poza granicami naszego kraju. Objęte zostaną nimi przychody z jej prowadzenia a także zyski jakie generuje udział w spółce, posiadania papierów wartościowych, funduszy inwestycyjnych oraz akcji.

 

 

 Unia walczy z odpływającymi zyskami

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że exit tax nie jest pomysłem wyłącznie polskiego rządu. Konieczność nakładania na przedsiębiorców takiej daniny wypływa z postanowień unijnych. W 2016 roku ustalono bowiem, że rozwiązania takie wprowadzone mają zostać w każdym kraju europejskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/exit-tax.

Podsumowując, exit tax to nie cios w przedsiębiorców a rozwiązanie, które musi zostać wdrożone po to, by kraje Unii Europejskiej nie musiały radzić sobie z problemem zbyt małych wpływów z podatków. Dzięki temu budżety państw, w tym również Polski, będą w znacznie lepszym stanie niż dotychczas.


Data: 07.11.2018 17:23
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: exit tax, podatek od wyprowadzki, kogo obejmie exit tax, UE

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.