Obowi±zki przedsiêbiorcy w zwi±zku z wprowadzeniem obowi±zkowego MPP
S³owa kluczowe: MPP, Obowi±zkowy MPP, Co jest objête obowi±zkowym MPP?, Kiedy stosuje siê obowi±zkowy MPP?, Obowi±zki przedsiêbiorcy w zwi±zku z wprowadzeniem obowi±zkowego MPP
Od 1 listopada mechanizm podzielonej p³atno¶ci (MPP) jest obowi±zkowy dla wybranych transakcji. Oznacza to dodatkowe obostrzenia dla samych przedsiêbiorców.

Ministerstwo finansów chwali sobie MPP
Rz±d bardzo chwali sobie funkcjonuj±cy od ponad roku mechanizm podzielonej p³atno¶ci, zdaniem MF okaza³ siê on skuteczn± broni± w eliminowaniu oszustw w VAT. St±d determinacja wprowadzania obowi±zkowej postaci mechanizmu, co zdaniem MF zminimalizuje ryzyko znikania podatników wraz z zap³aconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem.
Obowi±zkowy MPP
Obowi±zkowy MPP, który wszed³ w ¿ycie 1 listopada 2019 r., dotyczy towarów i us³ug g³ównie objêtych do tej pory odwrotnym obci±¿eniem, czyli przeniesieniem obowi±zku rozliczania VAT ze sprzedawcy na nabywcê lub odpowiedzialno¶ci± podatkow±. Zdaniem MF, stosowanie obowi±zkowego MPP pozwoli na zabezpieczenie bud¿etu pañstwa przed ryzykiem nieodprowadzenia VAT przez dostawcê, z drugiej za¶ strony uwolni kontrahentów od ryzyka uwik³ania w schematy, które zmierzaj± do wy³udzenia tego podatku i podniesie bezpieczeñstwo podatkowe transakcji.
Co jest objête obowi±zkowym MPP?
Obowi±zkowym MPP bêd± objête w szczególno¶ci p³atno¶ci za:
- paliwa,
- stal, wyroby stalowe,
- z³om, odpady,
- metale szlachetne (np. z³oto, srebro) i nieszlachetne (np. mied¼),
- foliê stretch,
- tablety, smartfony, konsole,
- us³ugi budowlane,
- czê¶ci i akcesoria do pojazdów silnikowych,
- wêgiel i produkty wêglowe,
- maszyny i urz±dzenia elektryczne oraz ich czê¶ci i akcesoria.
Co równie¿ istotne, od 1 listopada 2019 r. mechanizm podzielonej p³atno¶ci jest obowi±zkowy dla faktur powy¿ej 15 tys. z³ brutto, które dotycz± tzw. towarów i us³ug wra¿liwych oraz transakcji , których szczegó³owy wykaz zawiera za³±cznik nr 15 do ustawy o VAT.
Kiedy stosuje siê obowi±zkowy MPP?
Kiedy faktury za transakcje spe³niaj± ³±cznie nastêpuj±ce warunki:
- nale¿no¶æ ogó³em, która wynika z faktury (tj. warto¶æ brutto ca³ej faktury) przekracza 15 tys. z³,
- choæby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub us³ug wra¿liwych (okre¶lonych w za³±czniku nr 15 do ustawy o VAT),
- sprzedawca i nabywca s± podatnikami VAT.
Faktury opiewaj±ce na kwotê brutto równ± 15 tys. z³ lub mniej bêd± podlegaæ rozliczeniu na ogólnych zasadach.
Obowi±zki przedsiêbiorcy w zwi±zku z wprowadzeniem obowi±zkowego MPP
Wystawca faktury, do której ma byæ stosowany obowi±zkowy MPP, musi umieszczaæ na niej adnotacjê „mechanizm podzielonej p³atno¶ci”, która sygnalizuje obowi±zek zastosowania tego mechanizmu. Podatnik VAT, który otrzyma fakturê VAT z adnotacj± „mechanizm podzielonej p³atno¶ci”, musi zap³aciæ wynikaj±c± z niej nale¿no¶æ w MPP za pomoc± specjalnego komunikatu przelewu. Dotyczy to wy³±cznie kwoty nale¿no¶ci z tytu³u nabycia towarów lub us³ug, które s± objête obowi±zkowym MPP.
Za naruszenie wprowadzonych przepisów (obowi±zkowe oznaczenie faktury i zap³ata w MPP) gro¿± sankcje w podatku VAT (dodatkowe zobowi±zanie podatkowe w wysoko¶ci 30% kwoty podatku wykazanej na tej fakturze), w podatkach dochodowych (utrata prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu), jak te¿ kary okre¶lone w Kodeksie karnym skarbowym.
Co wiêcej, w zwi±zku z wej¶ciem obowi±zkowego MPP czynni podatnicy VAT, którzy ¶wiadcz± us³ugi lub dostarczaj± towary (z za³±cznika nr 15 ustawy o VAT) oraz ich nabywcy, bêd± zobowi±zani do posiadania firmowego rachunku bankowego. Transakcje objête obowi±zkowym MPP musz± byæ realizowane przez rachunki rozliczeniowe za³o¿one dla dzia³alno¶ci gospodarczej, czyli konta firmowe.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751).
Data: | 23.11.2019 13:00 |
Autor/¬ród³o: | Zespó³ portalu SerwisPrawa.pl |
Kategoria: | Podatki, Prawo |
S³owa kluczowe: | MPP, Obowi±zkowy MPP, Co jest objête obowi±zkowym MPP?, Kiedy stosuje siê obowi±zkowy MPP?, Obowi±zki przedsiêbiorcy w zwi±zku z wprowadzeniem obowi±zkowego MPP |
Szukasz porady prawnej?
Prze¶lij swoje pytanie do do¶wiadczonych prawników:
Wasze komentarze Napisz swój komentarz
Ta publikacja nie zosta³a jeszcze przez nikogo skomentowana - b±d¼ pierwszy!