Podatek od sprzedaży detalicznej nadal problematyczny

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Przewiduje on dalsze zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatku od sklepów wielkopowierzchniowych czy podatku od hipermarketów. Tym razem pobór podatku zawieszono do 1 lipca 2020 r.

Podatek od sprzedaży detalicznej nadal problematyczny

Podatek od hipermarketów wstrzymany

 

Podatek dla branży handlowej wprowadzono w 2016 r. – nie był on jednak pobierany w związku z nakazem wydanym przez Komisję Europejską. W maju 2019 r. Sąd Unii Europejskiej (SUE) przyznał Polsce rację i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi pomocy państwa. Sąd stwierdził nieważność decyzji KE . Wyrok SUE jest jednak nieprawomocny. KE odwołała się od niego do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Biorąc pod uwagę toczące się postępowanie w TSUE, konieczne stało się dalsze zawieszenie podatku do 1 lipca 2020 r.

 

Kto zapłaci podatek od sprzedaży detalicznej?

 

Podatek od sprzedaży detalicznej będą płacić sprzedawcy, którzy osiągnęli w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad 17 mln zł. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż  przez Internet nie będzie opodatkowana.
Podatek nie obejmie takich towarów jak: refundowane leki, energia elektryczna, ciepło systemowe, gaz ziemny, gaz w butlach oraz paliwa stałe (węgiel, koks).

 

 

 

 

Stawki podatku od sprzedaży detalicznej

 

Przewidziano dwie stawki podatku:

  •  0,8 proc. od nadwyżki przychodu powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie,
  •   1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 mln zł miesięcznie.

 

Źródło:
projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej
 


Data: 04.11.2019 07:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: podatek od sprzedaży detalicznej, UE, podatek od hipermarketów, Kto zapłaci podatek od sprzedaży detalicznej, Stawki podatku od sprzedaży detalicznej

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.