Rozliczanie dochodów z działalności nierejestrowej w systemie Twój e-PIT

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek.

Rozliczanie dochodów z działalności nierejestrowej w systemie Twój e-PIT

Twój e-PIT dla przedsiębiorców i osób prowadzących nierejestrowaną działalność gospodarczą

 

Tytułem przypomnienia warto nadmienić, że w 2019 r. z Twojego e-PIT-a skorzystali podatnicy rozliczający się za 2018 r. na formularzu PIT-37 lub PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). W usłudze udostępniony został także PIT-OP, tj. oświadczenie, na którym emeryt lub rencista, który otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 r. i nie uzyskał w 2018 r. innych dochodów, które powinien wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, może wskazać nr KRS organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku należnego.

 

Od 2020 r. usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.


 

 

Podatnicy rozliczający dochody z działalności nierejestrowanej w systemie Twój e-PIT

 

W 2019 roku osoby, które np. uzyskały dochody ze stosunku pracy oraz z działalności nierejestrowanej nie mogły rozliczyć ich razem w ramach usługi Twój e-PIT. System przygotował PIT-37, jednak ze względu na uzyskiwane dochody z działalności nierejestrowej podatnik miał obowiązek złożyć PIT-36. Od 2020 roku  w ramach usługi Twój e-PIT podatnik znajdzie już oba zeznania (za rok 2019).


 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.