Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Zapłaciłeś należność za fakturę VAT na zły rachunek? Zobacz, jak uniknąć podatkowych konsekwencji

Zawiadomienie ZAW-NR to narzędzie, które pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji podatkowych zapłaty należności za fakturę VAT na inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT.

Zapłaciłeś należność za fakturę VAT na zły rachunek? Zobacz, jak uniknąć podatkowych konsekwencji

Zawiadomienie ZAW-NR

 

Zawiadomienie ZAW-NR należy złożyć wówczas, gdy podatnik dokona zapłaty należność za fakturę (wystawioną przez podatnika VAT czynnego) przelewem na rachunek bankowy wystawcy faktury inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT.

 

Kiedy składać zawiadomienie ZAW-NR?

 

Zawiadomienie ZAW-NR należy złożyć, aby:

  • zaliczyć zapłatę należności na rachunek bankowy wystawcy faktury VAT do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT i
  • uwolnić się od odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe dostawcy towarów lub usługodawcy w VAT, związanym z tą transakcją.

 

3 dni na złożenie zawiadomienia ZAW-NR

 

Na złożenie zawiadomienia ZAW-NR podatnik ma tylko 3 dni. jeżeli w ciągu 3 dni powiadom urząd skarbowy na formularzu ZAW-NR o numerze rachunku spoza wykazu, na który zleciłeś przelew, wówczas uniknie negatywnych konsekwencji.

 

 

 

Gdzie złożyć zawiadomienie ZAW-NR?

 

Zawiadomienie składa się do urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.  Na złożenie ZAW-NR przedsiębiorca ma 3 dni od daty zlecenia przelewu. ZAW-NR można złożyć w formie papierowej bądź elektronicznej.

 

Zawiadomienie ZAW-NR w formie elektronicznej

 

Zawiadomienie możesz złożyć w formie elektronicznej. W takiej sytuacji podatnik zostaje bezpośrednio przekierowany do strony logowania za pomocą profilu zaufanego. Zgłoszenie będzie automatycznie podpisane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.

 

Zawiadomienie ZAW-NR za inną osobę

 

Zawiadomienie można złożyć:

  • za siebie,
  • za inną osobę fizyczną,
  • za inny podmiot, który nie jest osobą fizyczną.

By złożyć zawiadomienie w imieniu innych podatników należy posiadać pełnomocnictwo ogólne (PPO-1) lub szczególne (PPS-1). Nie trzeba posiadać pełnomocnictwa do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1).
 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.