Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Jesteś podatnikiem CIT? Uważaj na nowe przepisy

Nowy rok przywitał nas wieloma zmianami podatkowymi. Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (lub są wpisani do innych rejestrów KRS).

Jesteś podatnikiem CIT? Uważaj na nowe przepisy

Podatnicy niewpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego lub wpisani do innych rejestrów KRS

 

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (lub są wpisani do innych rejestrów KRS).  Mają oni obowiązek przygotowania ich w formie ustrukturyzowanej i przekazania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).


Sprawozdanie finansowe w formie ustrukturyzowanej

 

Podatnicy CIT, niewpisani do rejestru przedsiębiorców KRS (lub wpisani do innych rejestrów KRS), sporządzają sprawozdanie w formie ustrukturyzowanej, zgodnej ze strukturami logicznymi w wersji 1_2, opublikowanymi w BIP Ministerstwa Finansów-Krajowej Administracji Skarbowej: https://www.gov.pl/web/kas/struktury-e-sprawozdan , następnie przekazują je do Szefa KAS.

 

Jak przesłać sprawozdanie finansowe w formie ustrukturyzowanej?

 

Sprawozdania do Szefa KAS można składać z wykorzystaniem:

  • interfejsu programistycznego (więcej informacji na podatki.gov.pl)
  • bezpłatnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe  (https://www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/aplikacja/ ) - umożliwia ich sporządzenie w wersji struktury 1_2, zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5, 6 do ustawy o rachunkowości.


 

 

Aplikacja e- Sprawozdania Finansowe

 

Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe umożliwia:

  • wprowadzenie danych do sprawozdania finansowego,
  • zapisanie wprowadzonych danych sprawozdania finansowego,
  • otwarcie zapisanego sprawozdania finansowego,
  • przygotowanie przez podmioty składające sprawozdania finansowe do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej i podpisanie wysyłki do Szefa KAS sprawozdania finansowego wraz z dokumentami dodatkowymi, a następnie pobranie UPO.

 

Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe nie umożliwia natomiast:

  • sporządzenia sprawozdania finansowego zgodnego z innymi załącznikami do ustawy o rachunkowości niż nr 1, 4, 5, 6 w wersji schemy 1.2,
  • złożenia sprawozdania finansowego do Repozytorium Dokumentów Finansowych KRS przez jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS,


 

Podatnicy CIT wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS

 

Zmiany dotyczą tylko podatników podatku CIT którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (lub są wpisani do innych rejestrów KRS). Zatem zmiana dotyczy tylko tych podatników, którzy dotychczas przekazywali sprawozdania finansowe do naczelników urzędów skarbowych. Natomiast podatnicy CIT wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS nadal składają sprawozdania finansowe wyłącznie do KRS.

Podstawa prawna:
Art. 45 ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.