Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Relacje handlowe po Brexicie

To już pewne. Wielka Brytania opuści wspólnotę europejską 31 stycznia, a 1 lutego 2020 roku rozpocznie się tzw. okres przejściowy. Jak Brexit wpłynie na warunki współpracy gospodarczej polskich i brytyjskich firm?

Relacje handlowe po Brexicie

Wielka Brytania opuszcza UE

 

Wielka Brytania 1 lutego 2020 r. opuści UE. W tym dniu rozpocznie się także okres przejściowy, obowiązujący do końca 2020 r., w którym Wielka Brytania będzie nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej. Oznacza to, że w okresie przejściowym zasady handlu, w tym regulacje celne, między Polską a Wielką Brytanią nie zmienią się. Pytanie, co potem?

 

Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

 

Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 9 stycznia br. przyjęła Izba Gmin. 24 stycznia premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisał umowę o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE z 31 stycznia. Tego samego dnia umowę podpisali  również przedstawiciele Unii Europejskiej - Ursula von der Leyen oraz Charles Michel.  Zgodę na Brexit wydała również Królowa Elżbieta. Ostatnim krokiem do uprawomocnienia rozwodu Wielskiej Brytanii i UE będzie ratyfikacja umowy przez Parlament Europejski, którą zaplanowano na 29 stycznia.

 

Okres przejściowy

 

1 lutego 2020 roku rozpocznie się okres przejściowy obowiązujący do końca 2020 r. Wielka Brytania będzie w tym czasie nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej. Tym samym w okresie przejściowym zasady handlu, w tym regulacje celne, między Polską a Wielką Brytanią nie zmienią się. Umowa o wystąpieniu dopuszcza także możliwość przedłużenia okresu przejściowego, co jest bardzo prawdopodobne, jeśli nie uda się wynegocjować umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE przed końcem 2020 r.

 

 

 

 

Warunki współpracy gospodarczej między Wielką Brytanią a UE po okresie przejściowym

 

Warunki współpracy gospodarczej, w tym regulacje celne, po zakończeniu okresu przejściowego będą zależeć od treści przyszłej umowy o wolnym handlu. Szacuje się, że negocjacje powinny rozpocząć się w lutym br. Gdyby nie doszło do uzgodnienia unijno-brytyjskiego porozumienia handlowego, obie strony będą prowadzić wzajemną wymianę handlową w oparciu o zasady WTO. W takim przypadku władze celne państw członkowskich UE będą stosować unijne przepisy dotyczące eksportu i importu towarów ze Zjednoczonego Królestwa zgodnie z zasadami, które dotyczą obecnie krajów trzecich, tj. niebędących członkami UE, z którymi Unia nie zawarła umów handlowych.

 

Kontrole na granicach Wielka Brytania – UE  wrócą?

 

Niezależnie od wyników negocjacji handlowych prawdopodobnie zostaną wprowadzone kontrole na granicy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Przedsiębiorcy będą mieć m. in. obowiązek dopełnienia standardowych formalności celnych. Dla osób, które dotychczas tego nie robiły, oznacza to np. konieczność zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej „e-Klient”, składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza).


Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Finansów.

 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.