PPK i co dalej?

Uchwalając ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych zdecydowano się na oparcie systemu emerytalnego na trzech filarach: publicznym, prywatnym i indywidualnym. Pomimo że pracownicy zapisywani są do PPK automatycznie, ich wiedza na temat nadal nie jest wystarczająca, zwłaszcza w zakresie tego, jak mogą wykorzystać zgromadzone środki.

PPK i co dalej?

Pracownicze Plany Kapitałowe

 

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa.

 

Wpłaty na konto PPK

 

Wpłaty na konto PPK pochodzą z trzech źródeł: od pracodawcy, pracownika i państwa.
Pracodawca i pracownik przekazują do PPK wpłaty podstawowe (obowiązkowe). Ponadto zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zadeklarować przekazywanie wpłat dodatkowych (dobrowolnych). Wysokość wpłat jest naliczana procentowo od wynagrodzenia pracownika i wynosi:

 •     Pracodawca:
 1. Wpłata obowiązkowa – 1,5%;
 2. Wpłata dobrowolna – 2,5%;
 •     Pracownik:
 1. Wpłata obowiązkowa – 2 %;
 2. Wpłata dobrowolna – 2%.


 

 

Wypłata zgromadzonych środków w PPK

 

Pracownik, który podejmie decyzję o oszczędzaniu w ramach PPK, po osiągnięciu 60. roku życia będzie mógł sam zdecydować, jak zamierza skorzystać ze zgromadzonych środków. Każdy wybierze wówczas jedno z rozwiązań, które będzie dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.

 

Przewiduje się następujące warianty:

 • pracownik może dalej odkładać środki w PPK;
 • pracownik może skorzystać z domyślnej formy wypłaty: jednorazowo wypłacić 25% środków, pozostałe środki wypłacać co miesiąc przez 10 lat. Wypłata w tej formie będzie zwolniona z podatku od zysków kapitałowych i dzięki niej pracownik zyska dostęp do zgromadzonych przez siebie środków przez dłuższy okres przebywania na emeryturze – co przełoży się na jego bezpieczeństwo finansowe w dłuższym horyzoncie czasowym;
 • pracownik nie może wskazać dowolnej kwoty do wypłaty jednorazowej, będzie to zawsze 25% środków. Jednak pozostałe oszczędności może wypłacać w dowolnej liczbie rat (również w 1 racie). Należy jednak pamiętać, że zmniejszenie liczby rat poniżej 120 będzie skutkować koniecznością zapłaty należnego podatku od zysków kapitałowych.

 

Wypłata transferowa

 

Pracownik będzie mógł też dokonać wypłaty transferowej, czyli przenieść zgromadzone środki na:

 • polisę w zakładzie ubezpieczeń – z prawem do świadczenia okresowego lub dożywotniego,
 • rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o PPK;

pracownik może wypłacić środki w formie świadczenia małżeńskiego – wypłaty z jednego, wspólnego rachunku małżeńskiego. 


Data: 14.02.2020 10:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: PPK, rezygnacja z ppk, Pracownicze Plany Kapitałowe, Wypłata zgromadzonych środków w PPK, Wypłata transferowa, podatek od środków w PPK

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Paulina: Dleczego w artykule są opisane tylko dwie z czterech możliwości dysponowania środkami?? Jako wdrożeniowiec PPK, wiem że jeden z nieopisanych w artykule (tzw. Zwrot) jest szczególnie istotny dla pracowników. Dzięki tej opcji każdy z uczetników PPK ma prawo zwrotu środków na określonych warunkach bez rezygnacji uczestnictwa w pragramie. Tym samym może dać sobie każdego miesiąca niejako "podwyżkę" o 70% składki pracodawcy. Rzadko kto dzisiaj może liczyć na podwyżkę, bo gospodarka zażyna przedsiębiorców. Niestety artykuły takie jak ten, poprzez pominięcie niektóych cech programu, wprowadza w błąd czytelnika. Słabo
2020-02-21 10:08:05
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.