Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Oszuści podszywają się pod urząd skarbowy

Jak informuje Ministerstwo Finansów, nadal otrzymuje informacje o oszustach próbujących wyłudzić środki finansowe. Najczęściej podszywają się oni pod urząd skarbowy albo samo Ministerstwo Finansów. Oszuści posługują się wiadomościami SMS oraz e-mailem.

Oszuści podszywają się pod urząd skarbowy

Niebezpieczne SMS-y

 

Ministerstwo Finansów informuje, że o trwającej kampanii phishingowej SMS, która ma na celu wyłudzenie środków finansowych. Treść SMS-ów sugeruje, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podmiot mu podległy, a odbiorca jest wzywany do zapłaty należności z tytułu rozliczenia podatku PIT. Dodatkowo link zawarty w SMS-ach sugeruje, że strona na której mają być wykonywane płatności należy do domeny GOV.

 

Przykładowy fałszywy SMS (pisownia oryginalna):

Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji.

https://oplata-zaleglosci.eu/2

 

Próba wyłudzenia przez e-mail

 

Oszuści posługują się nie tylko wiadomościami SMS, ale również za pośrednictwem wiadomości e-mail. Zawierają one informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów (MF). Tymczasem należy pamiętać, że udostępnione przez Krajową Administracje Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Z kolei MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych widomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych.

 

Co zrobić, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość?

 

Wiadomości, o których mowa wyżej należy traktować jako niebezpieczne i je usuwać. Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed próbą wyłudzeń. Najważniejsze to zachować zimną krew, nie wpaść w panikę, że „pisze do nas urząd skarbowy”, tylko skontaktować się z najbliższym urzędem w celu wyjaśnienia sytuacji. Najważniejsze, by nie otwierać podejrzanych linków. Świat cyfrowy stał się naszą rzeczywistością, dlatego czujność i ostrożność są naszym największym sprzymierzeńcem.
 

 

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Finansów
 


Data: 16.02.2020 12:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: Niebezpieczne SMS-y, Co zrobić, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość, email, wyłudzenie przez email, oszustwo, PIT

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.