Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Od dzisiaj obowiązuje wyższa opłata paliwowa

1 marca w życie wchodzą regulacje podwyższające wysokość opłaty paliwowej. Czy oznacza to wzrost cen na stacjach?

Od dzisiaj obowiązuje wyższa opłata paliwowa

Wysokość opłaty paliwowej

 

Minister Infrastruktury obwieszczeniem z 25 lutego 2020 r. zmieniającym obwieszczenie w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2020, podwyższył stawki opłaty paliwowej od paliw do 17 zł za 1000 l paliw silnikowych (1,7 gr/litr). Pierwotna stawka podatku wynosiła 10 zł za 1000 l (1 gr/ litr).  Obwieszczenie Ministra Infrastruktury ma charakter wyłącznie informacyjny, ponieważ zmiana stawek opłaty paliwowej została wprowadzona ustawą z 13 lutego 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 (ustawa okołobudżetowa).

 

Zmiany w opłacie paliwowej obejmą również olej napędowy i gaz. Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wzrośnie do 323,34 zł z 306,34, czyli o 5,5 proc. Także opłata za 1000 kg gazów wzrośnie do 187,55 zł z 170,55 zł, co oznacza wzrost o niemal 10 proc.

 

Kierowcy mają  w większym stopniu przyczyniać się do finansowania Krajowego Funduszu Drogowego

 

Wprowadzone zmiany w zakresie podatku paliwowego podyktowane są planami rządu w zakresie zwiększenia udziału kierowców w finansowaniu  Krajowego Funduszu Drogowego. Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają bowiem Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy.

 

 

 

 

Czy czekają nas podwyżki na stacjach benzynowych?

 

Wzrost opłaty paliwowej może przyczynić się do wzrostu cen na stacjach, a to z kolei w sposób wyraźny przełoży się na kolejny wzrost inflacji. Ministerstwo natomiast zapewnia, że podwyżka podatku nie wpłynie na wartość naszych rachunków za paliwo. Podobne zapewnienia słyszeliśmy pod koniec roku w kwestii wzrostu cen za energię elektryczną. wówczas także zapewniano, że rachunki za prąd nie wzrosną, by później przekonywać, że podwyżka jest przecież nieznaczna. A zatem czy kierowcy podzielą los odbiorców energii? Czas pokaże. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało również, że w związku z podwyżką opłaty paliwowej obniży w najbliższym czasie akcyzę, co ma zneutralizować wzrost cen.

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Finansów.
 


Data: 01.03.2020 09:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Podatki, Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: opłata paliwowa, Wysokość opłaty paliwowej, podwyżki na stacjach benzynowych w 2020 roku, olej napędowy, gaz, samochód, kierowca

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.