Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Oszuści podszywający się pod Urząd Skarbowy zawiadamiają o wszczęciu kontroli

Jak podaje resort finansów, nadeszła kolejna fala oszustw, polegających na przesyłaniu maili, w których adresat informowany jest o wszczęciu przez Urząd Skarbowy kontroli.

Ostrzeżenie przed fałszywymi wiadomościami e-mail

 

Ministerstwo Finansów ostrzega przed wiadomościami e-mail, w których znajdują się informacje o zamiarze wszczęcia kontroli. Wiadomości tego typu są fałszywe. Zawierają one link z załącznikiem do pobrania, którego otwarcie jak i wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, może spowodować przekazanie danych nieuprawnionym osobom.

 

Treść fałszywego maila

 

Jakie maile są niebezpieczne? Ministerstwo upubliczniło treść jednego z nich.

 

Pisownia oryginalna:

 

„Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00.

 

Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pуzn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pуzn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspуlpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegуlnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.

 

Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.

 

Zalacznik do pobrania

 

Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.).
———————————–
INSPEKTOR KONTROLI
Urzad Skarbowy
mgr imię i nazwisko”

 

 

 

 

Jak postępować z takimi wiadomościami?

 

Jeżeli otrzymaliście podobną wiadomość, w żadnym wypadku nie możecie wchodzić w podany w niej link. Należy ją niezwłocznie usunąć. W razie wątpliwości należy skontaktować się z Urzędem Skarbowym.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Finansów
 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.