Ważne zmiany dotyczące dopłat do oprocentowania kredytów

Sejm uchwalił ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Co zawierają nowe przepisy?

Ważne zmiany dotyczące dopłat do oprocentowania kredytów

Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych

 

Sejm uchwalił ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która w założeniu ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

 

Ustawa wprowadza m. in. system dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przez banki komercyjne przedsiębiorcom oraz podmiotom prowadzącym działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, dotkniętych skutkami COVID-19, na podstawie umów zawartych do 31 grudnia 2020 r.

 

 

 

 

 

 

Dopłaty zwolnione z podatku

 

Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 nie będą stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomoc dedykowana przedsiębiorcom w formie dopłat jest jednym z instrumentów wsparcia w walce ze skutkami epidemii koronawirusa i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT i CIT. Oznacza to, że w momencie otrzymania dopłaty do kredytu, po stronie przedsiębiorcy nie powstanie przychód, od którego należałoby zapłacić podatek dochodowy PIT lub CIT.

 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Finansów
 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.