Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Będą kolejne zmiany podatkowe

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe trafił do konsultacji publicznych. Zakłada on m.in. doprecyzowanie niektórych konstrukcji VAT. Uwagi i opinie do całego projektu można składać do 7 września.

Będą kolejne zmiany podatkowe

Zmiany w Tax Free

 

Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się zmiany w Tax Free czyli wprowadzenie elektronicznego systemu rejestracji i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych. Zdaniem MF, dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów (przez wprowadzenie kas online), przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym.

 

Zmiany w WIS

 

 Proponuje się także rozszerzenie ochrony związanej z WIS dla towarów lub usług identyfikowanych w VAT według PKWiU. Ograniczenie ochrony WIS nastąpi jednak , gdy WIS zostanie wykorzystana w transakcjach stanowiących nadużycie prawa. Wyłączone będzie wydanie WIS, gdy zakres wniosku pokrywa się z przedmiotem toczącego się postępowania. Podatnik będzie przy tym informowany o tym w trybie decyzji administracyjnej podlegającej kontroli sądowej.

 

Zmiany w nowym JPK_VAT

 

Resort finansów poinformował, że zmiany w nowym JPK_VAT pozwolą na stosowanie przepisów Działu IV ustawy – Ordynacja podatkowa do kar pieniężnych przewidzianych w ustawie o VAT. Za wprowadzeniem w zakresie kar za błędy w ewidencji odesłania do stosowania przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa przemawia celowość zapewnienia jednolitości procedury stosowanej w ramach czynności urzędów skarbowych prowadzonych na nowym JPK_VAT. Rozwiązanie zapewnić ma tym samym większą przejrzystość i pewność prawa dla przedsiębiorców.


 

 

 

Zmiany redakcyjno-doprecyzowujące

 

Zmiany redakcyjno-doprecyzowujące w zakresie mechanizmu podzielonej płatności dotyczą zdarzających się przypadków dokonywania płatności w MPP na rzecz podmiotów, które nie są podatnikami VAT. Taka sytuacja występuje przykładowo przy realizacji zajęcia wierzytelności. Proponuje się wprowadzenie przepisu umożliwiającego złożenie wniosku o uwolnienie środków nie tylko przez podatnika ale również przez inne podmioty niebędące podatnikami podatku VAT, które posiadają na rachunku VAT środki finansowe. Zaproponowana zmiana objęłaby również podmioty nieposiadające siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, które nie są podatnikami VAT.

 

Zmiany redakcyjno-doprecyzowujące w zakresie wykazu podatników VAT, w tym m.in. z uwagi na pojawiąjące sią wątpliwości pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, proponuje się rezygnację z zamieszczania numerów PESEL w wykazie.
 

 

Źródło:

Oficjalna strona MF.


Data: 23.08.2020 18:17
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Podatki, Finanse
Słowa kluczowe: Zmiany w Tax Free, Zmiany w nowym JPK_VAT, VAT, Wykaz podatników VAT

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.