Możesz zaoszczędzić, jeżeli sam zorganizujesz wyjazd wakacyjny

Kancelaria Adwokacka

Nienajlepsza pogoda w Polsce powoduje, że wiele osób zmienia wakacyjne plany i decyduje się na wyjazd za granicę. Jednak fakt, że w ostatnim czasie upadły aż trzy biura podróży mobilizuje do tego, aby samodzielnie zorganizować swoje wakacje. Expander podpowiada jak można obniżyć koszt takiego wyjazdu nawet o kilkaset złotych.

Możesz zaoszczędzić, jeżeli sam zorganizujesz wyjazd wakacyjny

Gdy po raz pierwszy organizujemy wyjazd samodzielnie zdajemy sobie sprawę, że waluta będzie nam potrzeba nie tylko na drobne wydatki. W takim przypadku większość płatności (np. za hotel, wyżywienie) będziemy ponosić właśnie w walucie. Aby wyjazd był tani musimy więc znaleźć sposób na zakup waluty po atrakcyjnym kursie.

Teoretycznie problem ten rozwiązuje znalezienie kantoru, który posiada atrakcyjne kursy. W praktyce okazuje się jednak, że część wydatków (np. rezerwacja pokoju w hotelu, wynajem samochodu) trzeba opłacić kartą płatniczą. W takim przypadku przeliczenia walutowego dokonuje jednak bank. Kursy stosowane przez banki zwykle nie należą jednak do najniższych i mogą istotnie podnieść koszt wyjazdu.Konto walutowe

Istnieje jednak sposób na opłacenie opisanych wydatków z pominięciem bankowych kursów. Wystarczy otworzyć sobie rachunek w walucie obcej i wyrobić do niego kartę. Wtedy walutę możemy kupić tam, gdzie jest tania. Później wpłacamy ją na konto walutowe i płacimy kartą do tego rachunku. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 200 zł przy wydatkach rzędu 1 200 euro.Karta ze wzrostem części wydatków

Innym sposobem na obniżenie kosztów wakacyjnego wyjazdu może być korzystanie z karty banku, który zwraca klientom część płatności nią dokonanych. W ten sposób możemy odzyskać od 0,5% do nawet 5% wydanych pieniędzy. Ta najwyższa wartość (5%), wypłacana przez Alior Sync, dotyczy jednak jedynie płatności dokonanych w Internecie. Warto więc wykorzystać kartę tego banku do opłacenia biletów lotniczych czy rezerwacji hotelu. W innych bankach zwrot jest niższy, ale dotyczy także zwykłych płatności. Korzystając z tego typu ofert należy jednak zwracać uwagę na ograniczenia maksymalnej kwoty zwrotu. W części banków wynoszą one jedynie 50 zł miesięcznie.

 

Karta preferowana przez linie lotnicze
Tańsze loty może nam zapewnić również korzystanie z karty preferowanej przez linie lotnicze. Dla przykładu jeśli zamierzamy korzystać linii Ryanair to warto zaopatrzyć się w kartę przedpłaconą (pre-paid) MasterCard. Taka karta zwalnia bowiem z opłaty administracyjnej wynoszącej 6 euro od osoby za lot. W przypadku 4-osobowej rodziny można więc w ten sposób zaoszczędzić 48 euro, czyli ok. 200 zł.Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych przewoźników. Dokonując płatności za lot liniami Wizz Air warto skorzystać z karty kredytowej Citibank Wizz Air. Dzięki niej 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet 288 zł. Zniżki na bilety LOTu mogą otrzymać natomiast posiadacze karty kredytowej Citibank-LOT. W przypadku tego rodzaju kart typu Silver i Gold rabat wynosi 3%, a dla kart Platinum - 5%.Łącząc zniżki na loty ze zwrotami otrzymanymi za inne wydatki lub korzyściami z atrakcyjnego kursu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Warto więc poświęcić nieco czasu na odpowiednie zaplanowanie tego w jaki sposób płacić, aby maksymalnie obniżyć cenę.Jarosław Sadowski
Expander


Kancelaria Adwokacka

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Jaczek: Można zarówno zaoszczędzić jak i stracić, zależy czy umie się rozsądnie panować czy nie. Fałszywie skromny nie będę- planuję sam i nigdy nie przepłacam. Na wymianie waluty w ubiegłym roku nawet więcej zaoszczędziłem niż zaplanowałem, bo zobaczyłem, że Pluskantor.pl pierwsze przewalutowanie realizuje za free i tym sposobem kupiłem EUR po czystym kursie rynkowym.
2018-07-05 23:06:06
estera: Jasne że jak samemu zorganizujemy wyjazd to możemy zaoszczędzić, co wszystkie decyzje co, gdzie, za ile podejmujemy sami. Jeśli chodzi o wymianę waluty, ja bym na pewno skorzystała z gieldawalut,com, już na pierwszy rzut oka widać że kursy są bardzo korzystne, zbliżone do średnich rynkowych.
2018-06-14 21:33:50
Bogusław: Kwestię wymiany waluty rozegrałem w bardzo podobny sposób. Najpierw rachunek walutowy w banku. Co prawda bank mi proponował przewalutowania przez swoją platformę ale ja najpierw porównałem kursy w necie i zdecydowałem się na Amronet. Sprawdziłem też czy będę miał bezpłatne przelewy w obie strony. Jest tak oczekiwałem.
2018-05-27 13:31:30
Artur: Warto pamiętać aby podczas pobytu za granicą nigdy nie płacić kartą do konta w PLN, automatyczne przewalutowanie nieźle daje wtedy po kieszeni. Lepiej założyć sobie darmowe konto walutowe a walutę kupić i tak poza bankiem- tam gdzie taniej, czyli w e-kantorze, ja bardzo korzystnie np. kupuję w Pluskantor.pl. Kurs niewiele się różni od rynkowego.
2018-03-26 23:20:45
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.