Co zrobić z podartym banknotem?

Niejednej osobie zapewne zdarzyło się wyprać lub porwać papierowy pieniądz. Z racji swojej struktury banknoty oczywiście częściej ulegają zniszczeniu niż monety. Warto więc wiedzieć, co można zrobić w takiej sytuacji i gdzie udać się celem wymiany uszkodzonych pieniędzy. Kwestie z tym związane reguluje Zarządzenie nr 1/2003 prezesa NBP z dnia 15 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. NBP z 2003 r. nr 1, poz. 1 ze zm.).

Co zrobić z podartym banknotem?

Każdy bank ma obowiązek wymiany
Warto wiedzieć, że każdy działający w Polsce bank ma obowiązek dokonać bezpłatnej wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet Narodowego Banku Polskiego. Osoba, która chce wymienić uszkodzone pieniądze może więc dokonać tego w kasie dowolnego banku. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że autentyczność pieniędzy nie budzi podejrzeń, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie ich wartości nominalnej. Ponadto nie podlegają wymianie monety oraz elementy (rdzeń i pierścień) monet, posiadające ubytki pierwotnej powierzchni, np. przedziurowane, obcięte, opiłowane, poryte, a także o powierzchni zniekształconej poprzez pogięcie.

Wymiana banknotu w pełnej nominalnej wartości
Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać banknot o takim samym nominale muszą być spełnione określone warunki. Wymiana w pełnej nominalnej wartości nastąpi wtedy, gdy banknot posiada 100% pierwotnej powierzchni, w tym jest uszkodzony wskutek umieszczenia trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku, a także zabrudzony, poplamiony itp. Pełnej wymianie podlega także banknot przerwany na dwie części sklejone ze sobą lub niesklejone, pod warunkiem, że obie części pochodzą z tego samego banknotu, nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100 % pierwotnej powierzchni. Ponadto każdy otrzyma banknot o takim samym nominale, jeżeli zachował on 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.Kiedy tylko połowa wartości nominalnej banknotu?

Banknot, który zachował od 45% do 75% pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. W takim przypadku osoba, która przyniesie do banku uszkodzony w 60% pieniądz o nominale 100,-zł otrzyma w zamian tylko  50,-zł.Wymiana monet
Wymiana monet w pełnej wartości nominalnej
jest możliwa, gdy zachowały one istotne elementy plastyczne, w tym są uszkodzone wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, rysunku lub innego znaku. Takiej wymianie podlegają również rozłączone elementy (rdzeń i pierścień) monety tej samej nominalnej wartości. Jeżeli z uszkodzonego bilonu został tylko jeden element (rdzeń lub pierścień) i jego istotne elementy plastyczne, wówczas zostanie on wymieniony za połowę jego wartości nominalnej, .Kiedy decyduje Centrala NBP?

W sytuacji, gdy zachowało się  mniej niż 45% pierwotnej powierzchni banknotu, o wymianie decyduje centrala NBP. W takim przypadku bank wystawia  pokwitowanie osobie, która wymienia uszkodzony pieniądz i wysyła go do Centrali NBP. Niewymienione przez Centralę NBP banknoty i ich fragmenty oraz monety i ich elementy (rdzeń i pierścień) podlegają zwrotowi osobie, która przedstawiła znaki pieniężne do wymiany, wraz z zawiadomieniem o odmowie dokonania wymiany i jej uzasadnieniem.


Data: 09.10.2012 11:00
Autor/Źródło: Banowicz Andżelika
Kategoria: Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: zniszczony banknot, zużyta moneta, wymiana uszkodzonych środków pieniężnych, bank, NBP

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

kasia: Dziękuję , pomocny artykuł
2015-02-25 15:28:35
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.