Atuty auta w leasingu - sprawdź co zyskujesz

Auto firmowe to dla wielu firm konieczność. Jednak zakup za gotówkę samochodu do użytku w działalności gospodarczej to znaczne obciążenie finansowe, zwłaszcza dla niedużych podmiotów gospodarczych. Jednorazowa cena zakupu bywa zbyt wielką składową obrotu firmy, przez co destabilizuje jej finanse.

Atuty auta w leasingu - sprawdź co zyskujesz

Dlaczego w leasingu korzystniej

 

Przy kupnie auta za gotówkę co prawda cena samochodu jest niższa niż w leasingu, ale firma zmniejsza swój kapitał obrotowy. Problematyczna jest także amortyzacja tak zakupionego samochodu. Nie można wpisać w koszty od razu całej wydanej kwoty, a należy ją podzielić na równe, miesięczne raty na cały okres amortyzacji, który trwa aż 60 miesięcy i odliczać co miesiąc jedną z takich części.

 

 

Zupełnie inaczej jest w przypadku leasingu. Odpisać można rzeczywisty koszt miesięcznej raty, a ta może, ale nie musi, być zmienna. Oznacza to, że jeśli firma potrzebuje wysokich kosztów w momencie podpisania umowy, to może zapłacić wysoką pierwszą ratę, a następnie w całości wpisać ją w koszty prowadzonej działalności.

 

Stabilność finansowa

 

Większość właścicieli chce marginalizować ryzyko finansowe związane z zakupem pojazdu, dlatego korzysta z leasingu. Najpopularniejszy przy autach firmowych jest leasing operacyjny, w którym spłaca się całą wartość samochodu w comiesięcznych ratach, które to można dopisać do kosztów uzyskania przychodu i tym samym czerpać korzyści podatkowe.

 

Jednak dla wielu firm comiesięczne raty są za drogie. Dlatego coraz popularniejsza staje się nowa forma leasingu, polegająca na spłacie jedynie utraty wartości auta w trakcie okresu leasingu. Taką formę oferują już niektóre marki samochodowe – np. Toyota ze swoim programem SmartPlan. Dla firmy to takie same korzyści finansowe, pozwalające na rozliczenie rat w formie kosztów uzyskania przychodu, ale same raty są znacznie niższe. Niższy koszt leasingu to oczywista korzyść dla firmy. Z drugiej strony, jeśli przedsiębiorca potrzebuje kosztów określonej wysokości, może jeździć samochodem dużo wyższej klasy niż przy standardowy leasingu.

 

Czy wykup ma sens

 

W przypadku tradycyjnego leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy przedsiębiorcy zazwyczaj wykupują samochód na własność za niewielką, ustaloną wcześniej kwotę. Oddanie go dealerowi jest nieopłacalne, gdyż samochód jest prawie spłacony. W przypadku leasingu Toyota SmartPlan po zakończeniu umowy klient może zdecydować, czy chce wykupić pojazd za jego aktualną wartość czy zostawić go dealerowi i ponownie skorzystać z usług leasingu.

 

Dzięki drugiemu rozwiązaniu firma nie musi zajmować się sprzedażą używanego pojazdu i nie płaci podatku dochodowego od otrzymanej za niego kwoty. To prostsze i angażujące znacznie mniejszy kapitał rozwiązanie, co bywa ważne zwłaszcza w przypadku niestabilnej sytuacji rynkowej. Ze względu na niepewność tego, co będzie za jakiś czas, warto obniżać koszty stałe, czyli np. ratę leasingową.

 

Dodatkowa opieka techniczna i ubezpieczeniowa

 

Dodatkowym zabezpieczeniem finansowym i metodą na stałe koszty miesięczne jest zdecydowanie się na połączoną z leasingiem stałą ratę za opiekę techniczną i ubezpieczeniową. Wtedy firma jest odporna na koszty ewentualnych, często bardzo drogich awarii. Może też rozłożyć koszt ubezpieczenia i przeglądu auta na równe miesięczne raty. Otrzymuje się wtedy dwie faktury – jedną za sam leasing, a drugą za opiekę serwisową i ubezpieczeniową. Obie można wpisać w koszt prowadzonej działalności i odliczyć VAT - 50 lub 100% w zależności od sposobu rozliczania samochodu.

 

Może warto teraz?

 

Kupno auta na działalność gospodarczą jest korzystne zwłaszcza teraz, bo jesień to czas motoryzacyjnych promocji. Co w trawie piszczy? Ford proponuje dwie pierwsze raty za złotówkę, a Toyota do 15 listopada oferuje specjalne rabaty dla firm w wysokości od 4000 do 14000 złotych.


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

jojo: artemis - wyprzedaż rocznika powinna być. W sumie już teraz pewnie jest.
2014-12-31 11:42:21
artemis: nie wie ktoś czy jakieś rabaty w Toyocie od nowego roku będą?
2014-12-30 13:49:37
Finch: Leasing jest dobrym wyborem, szczególnie jako alternatywa dla kredytu.
2014-12-29 13:42:54
kris: Ja tam do firmy kupuję używane i jeszcze lepiej na tym wychodzę
2014-12-11 22:59:57
taurus: Jak się ma małą firmę to w ogóle się nie opłaca kupować samochodu za gotówkę. Interesowałem się różnymi opcjami i Smart Plan jest najlepszym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców.
2014-12-10 21:30:22
tilda: Aśka ma rację, z jednym zastrzeżeniam - jak Yarisa, to tylko w hybrydzie! Eko jest modne i pożyteczne!
2014-12-10 10:21:22
aśka: tucha - idź do salony Toyoty, może coś będą mieli. Jak się zastanawiasz nad wyborem to weź Yarisa - najlepsze auto na świecie dla babeczek i nie tylko :D
2014-12-08 20:57:47
tucha: Szkoda, że tak późno przeczytałam o tym rabacie Toyoty, może jeszcze kiedyś będzie podobna promocja :(
2014-11-23 13:48:24
audrey: Wielu firm nie stać na początku na kupno nowego, ładnego, pachnącego samochodu, leasing jest więc często jedyną opcją. Smart Plan to fajna alternatywa!
2014-11-23 00:16:30
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.