Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Opracowanie zwycięskiej strategii transakcji CFD

Zanim zabierzemy się za handel instrumentami pochodnymi, takimi jakie oferują między innymi kontrakty na różnice kursowe (CFD), musimy mieć dobrze opracowaną strategię transakcyjną. Wybór sposobów inwestowania jest spory: day trading, swing trading, handel parami, hedging, position trading … - ważne jest, aby dobrać strategię “pod siebie”. Bowiem strategia idealnie dobrana do naszych celów, możliwości finansowych, akceptowalnego przez nas poziomu ryzyka i wewnętrznie spójna znacznie zwiększa nasze szanse na sukces i regularne zyski z transakcji.

Opracowanie zwycięskiej strategii transakcji CFD

Aby zbudować naszą zwycięską strategię, musimy trzymać się kilku zasad i być konsekwentni w naszych działaniach.

 

Pierwszym krokiem powinna być jasna deklaracja, jak długo chcemy handlować i  ile czasu dziennie jesteśmy w stanie temu poświęcić. Rzadko który trader może sobie pozwolić na monitorowanie rynku codziennie przez kilka godzin. Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na inwestycje długoterminowe - mowa o miesiącach a nawet latach - musimy kontrolować przebieg transakcji i obserwować rynek w ściśle określonym czasie, raz w tygodniu a przynajmniej kilka razy na miesiąc. Oczywiście,dużo zależy też od instrumentów, jakimi chcemy obracać. Natomiast w  przypadku gdy decydujemy się na inwestycje krótkoterminowe, musimy liczyć się ze zwiększoną intensywnością monitorowania rynku i  wyższą stopą ryzyka. Niemniej, to właśnie inwestycje krótkoterminowe (short-term trading) cieszą się większą popularnością  w kontraktach CFD,  niż długoterminowe (long-term), a konsekwencja i systematyczność powinny po pewnym czasie  wynagrodzić tradera małymi, lecz regularnymi zyskami.

 

Zapoznanie się z terminologią rynku to szalenie istotny element budowania dobrej strategii gry na CFD. Takie pojęcia, jak lewar, spread, pips, zlecenia take profit czy stop loss i wiele innych nie mogą być nam obce. Musimy je znać i to nie tylko od teoretycznej strony -  to przecież  praktyka “czyni mistrza”. A praktykować bez ryzyka można na darmowym koncie demonstracyjnym, swoistej  “piaskownicy” dla początkujących traderów.  Takie konto oferować powinien każdy dobry broker. Jeśli firma brokerska nie oferuje takiego konta (są to jednak stosunkowo rzadkie przypadki) - lepiej nie decydujmy się na tą firmę i wybierzmy inną.

 

Opracowując swoją metodę postępowania w tradingu, ważnym krokiem jest podjecie decyzji, czym będziemy handlować.  Wybór najlepszego instrumentu finansowego to istotny moment.  Możliwości tradingu na CFD są niemalże nieograniczone - niemniej nasze fundusze, niestety, nie są. Możemy  jednak pozwolić sobie na selektywność i dokonać wyboru takich aktywów, które najbardziej odpowiadają naszemu podejściu do handlu, zasobności portfela i skłonności do ryzyka. Na pewno warto jest, stosując po raz pierwszy jakąś nową technikę tradingu, zainwestować w instrumenty o wysokiej płynności.

 

 

To, czy zainwestujemy w akcje, czy waluty albo może złoto, miedź lub gaz, jest  naszą decyzja której podjęcie musi byc przemyślane. Wtedy też decydujemy się na konkretnego brokera. Np. jeśli chcemy obracać akcjami,naturalną decyzję będzie wybór brokera oferującego najlepsze światowe oraz krajowe akcje i atrakcyjne spready na te instrumenty. Jeśli decydujemy się na waluty, wybieramy firmę brokerską z duzym wyborem par walutowych  - CMC Markets oferuje ich ponad 300.

 

Zawodowi traderzy radzą, aby na początku handlować popularnymi aktywami - są one dość bezpieczne i szanse na to, by trend uległ nagłej zmianie, są niższe niż w przypadku aktywów o małej płynności.

 

Kolejny etap to analiza rynku i analiza potencjalnych zagrożeń. Zdefiniujmy, zbierzmy i  przeanalizujmy  swoją wiedzę o inwestycjach, finansach i światowych giełdach. Regularnie obserwujmy wydarzenia ekonomiczne, gospodarcze i polityczno-społeczne na świecie, wszystkie one mają bowiem bezpośredni wpływ na globalne rynki walutowe i towarowe.  Powinno to się stać nnaszym nawykiem.

 

Jeśli już poćwiczyliśmy na koncie demonstracyjnym,  zdobyliśmy niezbędne minimalne  doświadczenie i terminologia nie jest już nam obca, czas aby wdrożyć strategię do gry na koncie rzeczywistym.

 

To ostatni etap, w którym dość szybko przekonamy się, czy obrana przez nas strategia jest dla nas odpowiednia i czy faktycznie daleko z nią zajdziemy. Musimy liczyć się z tym, że na koncie rzeczywistym emocje łatwiej będą brać górę, w końcu tu chodzi o prawdziwe pieniądze i ryzyko strat jest tak samo realne, jak szanse na zyski.
Jednak jeśli będziemy działać konsekwentnie  (dokładnie tak samo jak podczas treningu na koncie demo), jeśli nauczymy się jakie są najlepsze momenty na aktywację wybranych  zleceń, nie będziemy chciwi (nie przeliczajmy od razu  zysków i strat na pieniądze), i  będziemy zdystansowani do tego, co dzieje sie na monitorze komputera - szanse powodzenia naszej strategii będą naprawdę spore.


Data: 26.09.2016 13:55
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Zarządzanie
Słowa kluczowe: strategia transakcji CFD, różnice kursowe, inwestycje krótkoterminowe, spread

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.