Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Wypowiedzenie umowy OC - poznaj odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania

Kancelaria Adwokacka

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest z reguły na 12 miesięcy. Jeśli ubezpieczony nie zrezygnuje z polisy, odnawia się ona automatycznie na kolejny rok. Co dzieje się jednak w sytuacji, gdy kierowca chce zmienić ubezpieczyciela? Czy może zrezygnować z polisy w dowolnym momencie jej trwania?

Wypowiedzenie umowy OC - poznaj odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Chroni kierowców przed finansowymi skutkami wypadków, stłuczek i kolizji drogowych. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy pojazdu osoby poszkodowanej.

 

Zakres ubezpieczenia OC

 

Zakres ubezpieczenia OC jest taki sam we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Kwestię tę reguluje Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zakres ochrony wygląda dokładnie tak samo, podstawowym kryterium wyboru polisy powinna być jej cena. Kierowca, który nie jest zadowolony z warunków swojego OC, może rozejrzeć się w poszukiwaniu atrakcyjniejszej polisy. Jeśli taką znajdzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnował z aktualnego ubezpieczenia i zawarł nową umowę. Czy może to zrobić w każdej chwili?

  

Kiedy wypowiedzenie umowy OC jest możliwe?

  

Wypowiedzenie umowy OC jest możliwe gdy:

 • kierowca kupił pojazd wraz z polisą ubezpieczeniową zawartą przez poprzedniego właściciela;
 • aktualna polisa niebawem się skończy, a właściciel pojazdu nie chce jej przedłużać;
 • pojazd został skradziony, przekazany do złomowania lub zarejestrowany poza granicami kraju;
 • właściciel auta zawrze umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym;
 • kierowca zawarł umowę w formie direct, czyli przez internet lub telefon (na rezygnację z ubezpieczenia będzie miał wtedy 30 dni).

  

Wygasające OC - kiedy należy zrezygnować?

 

Jeśli umowa OC dobiega końca, właściciel auta może zrezygnować z jej przedłużenia. Aby to zrobić, powinien dostarczyć ubezpieczycielowi stosowny dokument (wypowiedzenie umowy OC) najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem polisy.

 

Wypowiedzenie umowy OC w dowolnym momencie - czy to możliwe?

  

Kierowcy, którzy spóźnili się z wypowiedzeniem umowy OC przed jej automatycznym przedłużeniem, nie muszą czekać kolejnych 12 miesięcy na zmianę ubezpieczyciela. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 11 lutego 2012 r., właściciel auta może zawrzeć nową polisę, a następnie złożyć specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Taka zasada będzie działać jedynie w przypadku, kiedy polisa przedłużyła się automatycznie.

 

 

Czy w takiej sytuacji trzeba zapłacić za dwie polisy? Na szczęście nie. Składając wypowiedzenie będziesz zobowiązany zapłacić jedynie za ten okres, w którym obowiązywała ochrona ubezpieczeniowa. Jeśli 15 dni po automatycznym przedłużeniu polisy kierowca zawrze umowę z innym towarzystwem (składając jednocześnie wypowiedzenie), poprzedniemu zapłaci jedynie za rzeczywiście wykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.

  

Wypowiedzenie umowy OC to prosta formalność 

 

Aby wypowiedzieć umowę OC, kierowca powinien dostarczyć ubezpieczycielowi dokument wypowiedzenia. Wzory takich pism znajdują się na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Możliwe jest również samodzielne stworzenie pisma. Powinno ono zawierać:

 • imię i nazwisko właściciela pojazdu (jeśli stanowi on współwłasność, w dokumencie powinny znaleźć się dane wszystkich właścicieli);
 • adres zamieszkania właściciela (i ewentualnych współwłaścicieli);
 • numer rejestracyjny pojazdu;
 • markę i model samochodu;
 • numer polisy ubezpieczeniowej;
 • podstawę prawną.

Bardzo ważne, aby właściciel pojazdu złożył na dokumencie odręczny podpis.

 

 

W jaki sposób można dostarczyć wypowiedzenie umowy OC?

 

 

Większość towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza możliwość dostarczenia dokumentu osobiście, kurierem, pocztą, faksem i e-mailem. Wysyłając wypowiedzenie pocztą elektroniczną należy dołączyć skan lub zdjęcie formularza z odręcznym podpisem.

 

Kierowca, który wykupił polisę u agenta ubezpieczeniowego, może złożyć wypowiedzenie również u niego. Oświadczenia składane w związku z zawartą umową ubezpieczenia agentowi ubezpieczeniowemu, uznane będą za złożone zakładowi ubezpieczeń.

 


Kancelaria Adwokacka
Data: 24.04.2017 20:00
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, OC, wypowiedzenie umowy OC, zakres ubezpieczenia OC

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Janina88: Czy ktoś słyszał moze o OC w Yanosiku ? i ma pojecie na czym polega to OC? w razie czego mozna z tego zrezygnowac? dostalam oferte i jest dziwnie niska, a dla mnie to taka niepewna firma
2017-04-25 11:11:33
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.