Jak kupić mieszkanie i nie stracić?

Decyzja o kupnie mieszkania nie należy do najłatwiejszych, jest jednak doskonałą metodą na zabezpieczenie przyszłości i budowanie Twojego majątku. Inwestowanie w nieruchomość to jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie pieniędzy. Jak kupić mieszkanie i nie stracić?

Jak kupić mieszkanie i nie stracić?

Stojąc przed decyzją o zakupie mieszkania, z pewnością zastanawiasz się, czy to się opłaci. Wiele zależy od tego, jak podejdziesz do wzięcia kredytu hipotecznego i kupna własnego lokum.

 

Kiedy kupno mieszkania to inwestowanie w nieruchomość?

 

Jeśli przymierzasz się do zdobycia własnego „M”, musisz liczyć się ze sporymi wydatkami. Ze względu na to, że i tak przeznaczysz na mieszkanie znaczną sumę, powinieneś bacznie przyjrzeć się realiom rynku nieruchomości i być może wybrać nawet to droższe lokum. Kupno mieszkania może być bardziej lub mniej opłacalne, w zależności od wielu aspektów. Jeśli weźmiesz je wszystkie pod uwagę, Twoje lokum może stanowić doskonałą inwestycję.

 

Jak kupić mieszkanie, które na długo zachowa wartość lub ją zyska? Kluczowa jest tu lokalizacja i powierzchnia. Otaczająca nieruchomość infrastruktura powinna być „przyszłościowa” – jeśli droga przy Twoim bloku niebawem zamieni się w ruchliwą ulicę, a otoczenie wypełni się wysokimi budynkami, pomiędzy którymi będzie brakowało zielonych terenów, Twój wybór może okazać się nietrafiony. Niektórzy deweloperzy obiecują cuda na wizualizacjach, ale w rezultacie osiedle może nie wyglądać jak z obrazka. To do Ciebie należy dokładne sprawdzenie, jak może rozwinąć się infrastruktura, czego możesz dokonać, weryfikując plan zagospodarowania przestrzennego

 

 

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia, możesz skorzystać z pomocy osób, które profesjonalnie zajmą się oszacowaniem przyszłej wartości Twojego lokalu. Kiedy kupno mieszkania to dla Ciebie jednocześnie inwestowanie w nieruchomość, bardzo możliwe, że na nim nie stracisz. Okazuje się, że koszty zakupu mieszkania mogą zwrócić się w ciągu około 12 lat, jeśli przeznaczysz je na sprzedaż lub pod wynajem.

 

Dokonaj dobrego wyboru między rynkiem wtórnym a pierwotnym

 

Z wiadomych przyczyn cena mieszkań na rynku wtórnym może być znacznie niższa – zwróć jednak uwagę na to, że koszty zakupu mieszkania używanego mogą okazać się wyższe, a jego remont kosztowniejszy, niż wykończenie lokum w nowo wybudowanym budynku. Część deweloperów oferuje również wiele promocji na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Cenę możesz negocjować nie tylko z prywatnym właścicielem. Kupno mieszkania wymaga od Ciebie umiejętności negocjacji Jeśli przyjmujesz wszystkie stawki bez ich negocjowania, możesz sporo przepłacić. Tyczy się to zarówno kosztów wynagrodzenia pośrednika, jak i taksy notarialnej.

 

 

 

Poznaj wszystkie koszty zakupu mieszkania

 

Transakcja, która wymaga od Ciebie wkładu 20% ceny mieszkania (czyli przeciętnie 50 000-80 000 zł), powinna być nie tylko odpowiednio przemyślana, ale również przeprowadzona tak, abyś nie był ani trochę stratny. Opłaty przy zakupie mieszkania mogą być w części zniwelowane, a także znacznie obniżone. Sporo zaoszczędzisz również na prowizji pośrednika, jednak w takim wypadku musisz być pewien, że na tyle dobrze poznałeś rynek nieruchomości, że przy wyborze mieszkania nie popełnisz błędu, który może Cię potem słono kosztować. Staranny dobór dewelopera pozwoli Ci także kupić mieszkanie bez straty.

 

 

Mierz siły na zamiary. Kupno mieszkania to czynność, która wymaga przygotowania się. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko jego cena czy wysokość raty kredytu hipotecznego. Nie tylko opłaty przy zakupie mieszkania będą decydować o opłacalności jego kupna, ale również późniejsze koszty jego utrzymania. Przy wyborze lokum uwzględnij wysokość rachunków i czynszu, a także wszelkie rozwiązania, od których w znacznej mierze zależą te opłaty, np. jaki jest rodzaj ogrzewania czy jak spisuje się izolacja budynku. Na koszty związane z eksploatacją mieszkania musisz w głównej mierze uważać przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego, ale także w wypadku nowego lokum masz wpływ na wysokość późniejszych opłat. Jednak im nowsze budownictwo, tym rachunki mogą być mniejsze.


Data: 13.05.2017 11:00
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: zakup mieszkania, rynek wtórny nieruchomości, rynek pierwotny, koszty zakupu mieszkania

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Max3: Potwierdzam rozkład i aranżacja mieszkania to najważniejsza kwestia, dlatego polecam inwestycje dom marzen bo mają świetne pomysły
2019-05-23 21:23:04
Miłosz: Jakie jest Wasze zdanie na temat zakupu nieruchomości za granicą? Czy warto w nie inwestować? Natrafiłem ostatnio na cudowną posiadłość w Hiszpanii i chciałbym ją nabyć z pomocą http://www.nieruchomosci-hiszpania.com/ którzy są w stanie pomóc z pozyskaniem kredytu hipotecznego na ten cel :-).
2017-10-06 00:12:31
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.