Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

Kupno mieszkania to nie tylko duży wydatek. To również ogromne emocje – przeplatające się ze sobą szczęście, ekscytacja, stres, napięcie, wyczekiwanie. Warto jednak spróbować chociaż na chwilę odłożyć uczucia na bok i decyzję o kupnie mieszkania przemyśleć na spokojnie. W końcu jest to jeden z najważniejszych kroków w życiu i nie można podejmować go pochopnie. Jakich błędów unikać podczas kupna mieszkania?

5 najczęstszych błędów przy zakupie mieszkania

Zakup zbyt dużego mieszkania

 

Zdarza się, że osoby planujące kupno mieszkania poszukują jak największego lokalu. Oczywiście, komfortowy metraż jest ważny, jednak nie powinien być bezwzględnym priorytetem. Należy pamiętać, że dodatkowe metry kwadratowe to większa przestrzeń, wymagająca zagospodarowania lub remontu. Większe mieszkanie to także często wyższe koszty utrzymania – opłaty za prąd, ogrzewanie czy sprzątanie. Przed zakupem lokalu większego niż planowany, zawsze należy uwzględnić te czynniki i ocenić, czy jest to korzystna oferta. Nie zawsze większe oznacza lepsze.

 

 

 

Nieodpowiednie obliczenie kosztów remontu mieszkania

 

Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej wymagają ulepszenia. W zależności od stanu lokalu może to być jedynie delikatne odświeżenie lub gruntowny remont mieszkania. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z kolei z koniecznością jego wykończenia. Lokale w stanie deweloperskim posiadają zwykle ściany przygotowane do malowania, drzwi zewnętrzne, okna i parapety, wylewkę podłogową, gotowe instalacje i grzejniki. O wszystko inne należy zadbać samemu. W obydwu przypadkach podczas planowania wydatków należy przygotować staranny kosztorys remontu.

 

 

Kosztorys remontu powinien zostać podzielony na sekcje odpowiadające pomieszczeniom, w których przeprowadzane będą prace. W kosztorysie remontu należy, w miarę możliwości, uwzględnić wszystkie, nawet najmniejsze wydatki. Warto również przygotować się na niespodziewane, dodatkowe koszty, które pojawiają się niemal zawsze podczas remontu mieszkania.

 

Niewystarczające rozeznanie rynku

 

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania należy dokładnie przestudiować lokalny rynek nieruchomości. Warto poznać ceny mieszkań, oferowany standard, infrastrukturę najbliższego otoczenia. Kupując lokal z rynku pierwotnego, należy poświęcić czas na zapoznanie się z wiarygodnością dewelopera (poprzednie realizacje, opinie klientów). Znajomość rynku nieruchomości będzie niewątpliwą pomocą w znalezieniu najkorzystniejszych ofert oraz wartościową wiedzą przy negocjacjach.

 

Niedokładne oględziny lub odbiór mieszkania od dewelopera

 

Podczas oględzin mieszkania z rynku wtórnego lub podczas odbioru mieszkania z rynku pierwotnego należy dokładnie przyjrzeć się każdemu metrowi kwadratowemu w lokalu. Często zdarza się, że uwadze klientów umykają drobne kwestie, które w przyszłości mogą stać się przyczyną remontu mieszkania i generować duże koszty. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • nierówne ściany lub podłogi,
  • stan okien,
  • stan drzwi wejściowych,
  • stan instalacji elektrycznej,
  • stan wentylacji grawitacyjnej,
  • osadzenie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych.

 

Dobrym pomysłem są oględziny lub odbiór mieszkania w towarzystwie zaufanego fachowca, który profesjonalnie oceni stan mieszkania. Odbiór mieszkania od dewelopera powinien wiązać się ze sporządzeniem protokołu technicznego. W dokumencie powinny zostać zawarte informacje o wszystkich usterkach, które zostały odkryte podczas odbioru mieszkania, wraz z terminem, w którym zostaną one usunięte.

 

Pośpiech

 

Kupno mieszkania to zawsze duże przeżycie. Zdarza się, że pod wpływem emocji klienci pochopnie decydują się na mieszkanie, które nie do końca spełnia ich oczekiwania – jest zbyt małe, zbyt duże, o nieodpowiednim standardzie, zbyt drogie. Z tego względu decyzja o zakupie mieszkania powinna być zawsze dokładnie przemyślana i przekalkulowana.

 

Wiele błędów popełnionych przy kupnie mieszkania można naprawić, chociaż zwykle wymaga to pewnego wysiłku. Mieszkanie, które z jakiegoś powodu przestaje wpisywać się w wymogi rodziny, można sprzedać (nawet jeżeli zakup finansowany był kredytem hipotecznym). Lokal, którego cena przewyższa zdolność kredytową nabywcy, może zostać zakupiony wraz ze współkredytobiorcą, którego dochody podwyższą wysokość przyznanej kwoty. Pochopne podpisanie umowy kredytowej również nie jest sytuacją bez wyjścia – tutaj można dowiedzieć się, jak wygląda przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku: https://www.ingbank.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/navidom-radzi/przeniesienie-kredytu-hipotecznego-do-innego-banku-co-warto-wiedziec .

 

Chcesz znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu oraz dowiedzieć się więcej o całym procesie? Sprawdź narzędzieNavidom!


Data: 30.10.2017 21:20
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania
Słowa kluczowe: kupno mieszkania, deweloper, remont mieszkania, koszty zakupu mieszkania, sprzedaż nieruchomości

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

mateusz: To prawda, że pośpiech nie jest najlepszym doradcą. Lepiej dać sobie odpowiednią ilość czasu, żeby wybrać odpowiednią ofertę i nie żałować. My z żoną analizowaliśmy różne inwestycje i ostatecznie wybór padł na Fabrykę Domów p. Kurpiewskiego. Na odbiorze praktycznie wszystko było zgodne z projektem i wykończyliśmy wnętrze po swojemu. Mieszka nam się dobrze.
2017-10-16 15:14:47
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.