Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Szukasz pracy? Sprawdź, czy nowy pracodawca oferuje prywatną emeryturę

Kategoria: Finanse
Słowa kluczowe: PPE, emerytura, PPK, Pracownicze Plany Kapitałowe
Kancelaria Adwokacka

Coraz częściej nie wysokość pensji, a lista dodatkowych benefitów decyduje o tym, jakiego pracodawcę wybieramy. Ubezpieczenie na życie, prywatna opieka medyczna dla całej rodziny, karta sportowa to krótka lista tylko tych najpopularniejszych. Coraz częściej dochodzi do niej także prywatna emerytura, do której dokłada się pracodawca. Wyjaśniamy dlaczego to tak wyjątkowo korzystny benefit!

Szukasz pracy? Sprawdź, czy nowy pracodawca oferuje prywatną emeryturę

Bezrobocie w Polsce spada. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 2017 roku 6,9%. To rekordowy wynik, bo tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zarejestrowano od 26 lat! Jeśli szukasz pracy, to dla ciebie dobra wiadomość, ponieważ wraca teraz rynek pracownika. W walce o niego firmy wyciągają coraz mocniejsze karty, a jedną z nich są niestandardowe bonusy, w tym właśnie dodatkowa, prywatna emerytura.

 

Sprawdzone rozwiązania

 

Zastanawiasz się, jak to działa? Do tej pory pracodawcy najczęściej korzystali z Pracowniczych Programów Emerytalnych (w skrócie PPE). To rozwiązanie zalicza się do trzeciego filaru emerytalnego i działa w Polsce od 18 lat. Pierwszy PPE został zarejestrowany w 1999 r. przez ESALIENS TFI SA. Dziś w całym kraju działa ponad tysiąc takich programów. Pracodawca, który zdecyduje się na udział w PPE, co miesiąc wpłaca ustaloną kwotę na prywatną emeryturę pracowników. Może to być nawet do 7 procent pensji brutto miesięcznie. Zysk dla pracownika – oczywisty, choć nie natychmiastowy. Pracodawca, poza tym, że zyskuje element systemu motywacyjnego, może wydatki poniesione na PPE zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, poza tym środki przeznaczone na PPE są zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne. Pracownik sam decyduje, czy chce przyłączyć się do PPE. Do przystąpienia wystarczy wypełnić deklarację u Pracodawcy prowadzącego PPE.

 

Jeszcze więcej możliwości

 

Długo PPE nie miały konkurencji, ale to się wkrótce zmieni. Zgodnie z zapowiedziami rządu dotyczącymi reform systemu emerytalnego, w 2018 roku zaczną funkcjonować Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK), która mają być alternatywą dla PPE. Nowością ma być to, że poza pracodawcą, składki częściowo będzie też opłacać pracownik i… państwo. PPK będą początkowo obowiązkowe, ale tylko dla większych firm, które nie uczestniczą w PPE. Z czasem obowiązek zostanie też rozszerzony na mniejsze. Do PPK zostaną zapisani wszyscy pracownicy danego pracodawcy, ale możliwa będzie rezygnacja. Dane dotyczące składek brzmią obiecująco. Pracownik miałby oddawać 2 procent swojego wynagrodzenia, 1,5 procent dołożyłby do tego pracodawca, a 0,5 procent – państwo.

 

 

Pracodawca wybiera, ty czerpiesz korzyści

 

Obra programy mają jedną olbrzymią zaletę: dają nadzieję na nieco wyższą niż państwowa emeryturę. Eksperci są zgodni co do jednego: oszczędzać samodzielnie trzeba i to jak najwcześniej. PPE lub PPK są świetnym pretekstem, żeby zacząć!


Kancelaria Adwokacka
Data: 24.10.2017 15:00
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse
Słowa kluczowe: PPE, emerytura, PPK, Pracownicze Plany Kapitałowe

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.