Na czym polega częściowa spłata długów?

Czy wiesz, że ponad 2 miliony Polaków nie radzi sobie z regularną spłatą zobowiązań kredytowych? Dłużników, którzy nie mają środków na spłatę długów, jest jednak więcej, bo przecież świadczenia pieniężne dotyczą nie tylko współpracy z bankiem. Na szczęście istnieją korzystne rozwiązania, które pozwalają osobie zadłużonej wyjść z pętli długów w pełnym komforcie.

Na czym polega częściowa spłata długów?

Czy dłużnik może spłacić tylko część długu?

 

Ugoda z wierzycielem jest możliwa i najczęściej następuje na korzystnych dla dłużnika warunkach. Wiadomo przecież, że przeterminowanie płatności następuje najczęściej z powodu braku wystarczających środków finansowych. Rozłożenie więc długu na raty pozwala na spełnienie oczekiwań wierzyciela i możliwości dłużnika, ale w dłuższym czasie.

 

Niemożliwe jest, by dług został spłacony finalnie tylko w części, bo to nie zaspokaja roszczeń wierzyciela. Dług nie zostanie darowany, ale kołem ratunkowym okazuje się rozłożenie go na części.

 

Jak wypracować porozumienie z wierzycielem?

 

Podstawą są negocjacje. Te są możliwe, ponieważ wierzyciel chce przecież odzyskać swoją należność i jest skłonny do pewnych kompromisów. Rozłożenie zadłużenia na korzystne raty albo wyrażenie zgody na częściową spłatę przeterminowanych środków, to najczęściej wykazywana pomoc w długach i rezultat owocnych negocjacji.

 

Warto wiedzieć, że rozmowy są możliwe z każdym wierzycielem. Bez względu na to, czy jest to bank, a może prywatny przedsiębiorca. Zawsze można wypracować indywidualny schemat spłaty zadłużenia. Dłużnik musi jednak wykazać chęć woli spłaty, a potem trzymać się ustalonych zasad. Częściowa spłata zaległego zobowiązania sprawia również, że ten staje się o wiele bardziej wiarygodny.

 

Jakie korzyści wiążą się z częściową spłatą zadłużenia?

 

Przede wszystkim dłużnik pozbywa się części zaległego zobowiązania. Pomoc w długach jest w tym przypadku też na tyle istotna, że od części zadłużenia nie są już naliczane karne odsetki. Sprawa nie trafia również do sądu i dalej do komornika, ponieważ wierzyciel najczęściej jest skłonny pójść na kompromis, widząc zaangażowanie dłużnika.

 

Częściowa spłata długu nie zaburza również płynności finansowej dłużnika. Rozłożenie zobowiązania na korzystne raty daje mu nie tylko komfort związany z płatnościami, ale także komfort psychiczny.

Ciekawostka

 

Częściowa spłata powstałego zadłużenia jest jak najbardziej możliwa i bardzo często ratuje budżet dłużnika. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z przepisami polskiego prawa, spłata zobowiązania w części oznacza akceptację takiego świadczenia. Tym samym dłużnik zgadza się nie tylko na warunki spłaty, ale również wyraża wolę chęci pozbycia się tego rodzaju zobowiązania. Od tego momentu wyraża też chęć współpracy z wierzycielem

 

Co ciekawe, spłata części długu powoduje anulowanie terminu, od którego takie zobowiązanie mogłoby zostać przedawnione. W momencie przekazania określonej kwoty środków na poczet zadłużenia, okres jego przedawnienia liczony jest od początku.


Data: 12.04.2018 21:04
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Windykacja, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: dług, dłużnik, spłata długu, ugoda z wierzycielem, częściowa spłata zadłużenia

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.