Planujemy budowę hali magazynowej dla Twojego gospodarstwa

Rozwój gospodarstwa niesie za sobą konieczność dalszych inwestycji - nie tylko w ziemię, sprzęt czy zwierzęta, ale także nowe budynki gospodarcze. Jakie hale magazynowe są najlepsze dla rolnictwa i jak skutecznie zaplanować ich budowę?

<zdjecie: bnorbert3, stock.adobe>

 

Hale magazynowe dla rolnictwa

 

Hale magazynowe znajdują szereg zastosowań w rolnictwie. Mogą służyć nie tylko do przechowywania płodów rolnych (jak zboża, warzywa, owoce) czy maszyn rolniczych, ale także jako budynki gospodarcze z przeznaczeniem do hodowli zwierząt - chlewnie, obory, kurniki. Wybór odpowiedniego producenta hali magazynowej pozwala na dostosowanie produktu do naszych potrzeb i wybór najbardziej funkcjonalnej opcji. Na jaką halę magazynową zdecydować się więc w gospodarstwie rolnym?

 

Hala stalowa czy murowana?

 

Oprócz rozwiązań tymczasowych, wśród których znajduje się chociażby hala magazynowa namiotowa, do wyboru mamy przede wszystkim dwa dostępne typy hal magazynowych do stałego użytkowania - halę stalową i murowaną. Hala murowana może okazać się sporym wyzwaniem - wymaga szeregu pozwoleń i dokumentów, architektonicznego projektu, kosztownego budulca, a jej budowa może potrwać bardzo długo. Dodatkowo wymusza na nas zaangażowanie w budowę sporej liczby osób. Nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się hala stalowa. Skąd wynika jej atrakcyjność?

 

Hala stalowa to korzystna alternatywa dla budynków murowanych. W grę wchodzi nie tylko o wiele niższa cena, ale także szybszy proces budowy. Modułowa konstrukcja hal stalowych pozwala nie tylko na błyskawiczne wręcz postawienie budynku, ale także na łatwą rozbudowę hali w przyszłości. Hale magazynowe ze stali nadają się także do dalszej odsprzedaży - w momencie decyzji o demontażu budynku, zdecydowaną większość części możemy odzyskać i sprzedać - tłumaczy specjalista z firmy Frisomat.

 

Hala magazynowa - jak zaplanować budowę?

 

Budowa hali magazynowej to poważna decyzja. Postawienie hali magazynowej wymaga od nas przemyślenia takich kwestii jak charakter budynku, wymiary, jego umiejscowienie. Musimy zaplanować budżet, zamówić projekt i uzyskać wymagane pozwolenia. Brzmi jak sporo pracy. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego producenta hali magazynowej, który nie tylko zaoferuje nam produkt wysokiej jakości, ale udzieli także profesjonalnej pomocy i kompleksowo podejdzie do tematu.

 

Czy planując budowę hali magazynowej muszę mieć projekt i pozwolenie na budowę?

 

Dobry producent hali magazynowej powinien zapewnić Ci szereg dokumentów, takich jak rzuty, obliczenia czy przekroje. Nie znaczy to jednak, że nie będzie potrzebny Ci architekt - choć jego rola stanie się nieco mniejsza, to pomoże Ci w przygotowaniu projektu zagospodarowania przestrzennego. Aby rozpocząć jakiekolwiek prace, pamiętaj o wizycie w Urzędzie Gminy bądź w Urzędzie Miasta. Tam otrzymasz informacje dotyczące warunków zagospodarowania terenu i będziesz mógł złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

 

Jak długo stawia się halę magazynową?

 

Czas oczekiwania na pozwolenie na budowę to zazwyczaj około 2 miesięcy - jest on równy dla hal stalowych i murowanych. Ale po otrzymaniu zgody, jeśli wybraliśmy halę stalową, możemy spodziewać zamknięcia się wszelkich prac już w kilku tygodniach. Profesjonalny producent powinien zająć się transportem i montażem hali. To, o czym musimy pamiętać, to przygotowanie miejsca na budowę (wyrównanie terenu, możliwość udostępnienia monterom źródeł prądu i wody). Sam montaż hali stalowej jest niezwykle szybki i nie wymaga udziału wielu osób ani maszyn.

 

 

Jaki jest koszt budowy hali magazynowej?

 

Koszt budowy hali magazynowej ze stali jest uzależniony od wielu czynników - wymaganych pozwoleń i ekspertyz (które zależne są od charakteru budynku); samych kosztów budowy, jak projekt hali i cena poszczególnych modułów; kosztów związanych z wykończeniem hali (doprowadzenie wody i prądu, zamontowanie okien i bramy) oraz późniejszych kosztów eksploatacji.

 

Gotowe cenniki producentów nie zawsze dają pewną odpowiedź w przypadku hali magazynowej, ponieważ zbyt wiele elementów wymaga indywidualnej wyceny. Dokładne koszty poznajemy zazwyczaj już po kontakcie z producentem i po otrzymaniu projektu hali magazynowej - mówi ekspert z firmy Frisomat.

 

Hala magazynowa - o czym jeszcze pamiętać?

 

Przede wszystkim o tym, aby myśleć o hali w sposób długofalowy - jak o każdej dokonywanej przez nas inwestycji. Warto decydować się na rozwiązania, które w przyszłości z łatwością będziemy mogli modyfikować. Weźmy pod uwagę nie tylko to, jak nasze gospodarstwo wygląda obecnie, ale również to, w jakim kierunku ma się rozwijać i jak wpłynie to na jego funkcjonowanie za 5, 10 czy 15 lat. Elastyczne rozwiązania, jak stalowe hale magazynowe, to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby rolnictwa i samych rolników.

 


Data: 21.08.2018 16:02
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: Hala magazynowa, projekt budowy, pozwolenie na budowę, Jak długo stawia się halę magazynową, Rozwój gospodarstwa

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Morty: Hale tego typu powinny być również w odpowiedni sposób wyposażone. Na stronie Magazynuj.pl można znaleźć dosłownie wszystko, co może przydać się w takim miejscu.
2018-09-14 08:13:27
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.