Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Monitorowanie przenośników taśmowych. Monitoruj, kontroluj, dbaj o bezpieczeństwo

Efektywny przemysł i efektywna produkcja to przede wszystkim bezpieczna produkcja. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie wykorzystuje się przenośniki taśmowe, to doskonale zdajesz sobie sprawę z faktu, że jest to element produkcji, który wymaga nieustannego monitorowania i kontrolowania. Przenośniki taśmowe są niezwykle popularne w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko produkcyjnego, ale i magazynowego czy logistycznego, i stanowią najłatwiejszy sposób na transport produktów oraz materiałów w obrębie przedsiębiorstwa. Ale z samymi systemami automatycznymi powinny iść w parze dwie rzeczy: bezpieczeństwo systemów automatycznych i oczywiście bezpieczeństwo pracowników. W jaki sposób kontrolować i monitorować nie tylko płynność pracy czy kwestie techniczne przenośników taśmowych, ale i zapewnić bezpieczeństwo osobom obsługującym system?

zdjęcie: stock.adobe/nordroden

 

Monitorowanie przenośników taśmowych – rodzaje urządzeń

 

Przenośniki taśmowe są niezwykle powszechne w dzisiejszym przemyśle i obecne w naprawdę wielu przedsiębiorstwach. Ale aby praca przenośników była efektywna, musi odbywać się płynnie i bez zakłóceń. Dlatego kluczowe jest zaopatrzenie przenośników w odpowiedni system kontroli – tłumaczy specjalista firmy Newtech.com.pl. Automatyka przemysłowa w tym zakresie proponuje takie urządzenia jak, między innymi, awaryjne wyłączniki oraz czujniki taśmy produkcyjnej. Oto kilka najważniejszych urządzeń, które składają się na system bezpieczeństwa maszyn w zakresie przenośników taśmowych.

 

Monitory prędkości

 

Jak sama nazwa wskazuje, monitory prędkości pozwalają na kontrolowanie tempa, w którym poszczególne elementy na taśmie są transportowane. Monitory prędkości opierają swoje funkcjonowanie na kontrolowaniu tych części przenośników taśmowych, które się obracają. Zwiększenie lub zmniejszenie prędkości obrotu doprowadza do pojawienia się na monitorze prędkości odpowiedniej informacji i przesłanie jej do obsługi maszyny.

 

Czujniki kontroli zerwania taśmy

 

Przenośniki taśmowe opierają się na będącej w nieustannym ruchu taśmie. Wielogodzinna praca, ciągłe otarcia, ciężkie elementy transportowane przez urządzenie – to wszystko może doprowadzić do zerwania taśmy. Jest to nie tylko powód sporych strat (zatrzymanie pracy, zniszczenie urządzenia i konieczność wymiany taśmy, zniszczenie przedmiotów transportowanych przez przenośnik), ale i niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu pracowników. Czujniki kontroli zerwania taśmy na bieżąco monitorują stan taśmy i informują już o niewielkich uszkodzeniach, a w razie pogłębienia się ubytku zatrzymują pracę przenośnika.

 

 

Linkowe wyłączniki bezpieczeństwa

 

Rozciągnięty na całej długości przenośnika taśmowego linkowy wyłącznik bezpieczeństwa stanowi zabezpieczenia skutkujące – w razie awarii urządzenia, a co za tym idzie rozciągnięcia się lub zerwania linki – przerwaniem pracy maszyny. Zanim pracownicy zdążą zauważyć jakąkolwiek nieprawidłowość, maszyna zdąży już się wyłączyć, a Ty unikniesz wszelkich strat wynikających z awarii urządzenia i znajdującego się w danym momencie na przekaźniku produktu.

 

Wyłączniki zbiegu taśmy

 

Wyłączniki zbiegu to urządzenia, które montuje się po obu bokach taśmociągów. Główny cel to kontrola stopnia wykrzywienia taśmy. W sytuacji, gdy taśma przekaźnika jest zbyt mocno wykrzywiona, wyłącznik może zareagować dwojako (zależy to od modelu oraz indywidualnych ustawień urządzenia) – albo spróbować przywrócić taśmę na odpowiedni tor poprzez uruchomienie automatycznego systemu korekcji biegu taśmy, albo doprowadzić do wyłączenia przekaźnika.

 

Mechaniczne wyłączniki taśmowe

 

Mechaniczne wyłączniki taśmowe ostrzegają użytkowników przekaźnika o przekroczeniu ustawionego wcześniej punktu (dochodzi wtedy do przesunięcia dźwigni poza wyznaczony zakres) przez zabezpieczoną za pomocą wyłącznika maszynę. Następuje wówczas automatyczne wyłączenie taśmociągu.

 

Bezpieczeństwo pracowników, bezpieczeństwo przemysłu – monitorowanie przenośników taśmowych

 

Dobre wyniki produkcji to nie tylko szybkie i nowoczesne maszyny, ale także odpowiedni system ich monitorowania i kontroli. Jeśli zależy nam na płynnej i nieprzerwanej pracy urządzenia, ale także jeśli mamy na uwadze bezpieczeństwo pracowników, system monitorowania pracy przenośników jest absolutną koniecznością – wyjaśnia specjalista firmy Newtech.com.pl.


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.