Z tego fragmentu umowy ubezpieczenia samochodu dowiesz się, kiedy nie dostaniesz odszkodowania

Zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia to podstawa przed podpisaniem umowy. Ubezpieczając swój samochód, właściciele pojazdów zwracają przede wszystkim uwagę na to, na jaką pomoc ze strony ubezpieczyciela mogą liczyć. Tymczasem w OWU zawarte są także warunki wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a te kierowcy często pomijają. Co mówi ten dział umowy ubezpieczenia samochodu?

Z tego fragmentu umowy ubezpieczenia samochodu dowiesz się, kiedy nie dostaniesz odszkodowania

Wykaz sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty ubezpieczenia lub nie udzielić ci pomocy, jest zawarty w każdej umowie ubezpieczenia. Wyłączenia odpowiedzialności mogą różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Zobacz, co najczęściej zawiera ten fragment polisy.

 

Nie otrzymasz zwrotu kosztów, jeśli nie zgłosisz zdarzenia

 

Każde zdarzenie objęte ubezpieczeniem musi być zgłoszone do towarzystwa ubezpieczeniowego niezwłocznie. Pomoc w ramach Assistance czy Autocasco leży w gestii ubezpieczyciela. Może on odmówić zwrotu kosztów działań, które podjąłeś na własną rękę, bez konsultacji z przedstawicielem TU. Tym bardziej, jeśli ich suma przekracza określone w OWU limity. Nie możesz np. samodzielnie pozbyć się uszkodzenia, a dopiero potem domagać się odszkodowania.

 

Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie sytuacja, w której nie mogłeś skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Wówczas istotne jest posiadanie rachunków i faktur, na podstawie których towarzystwo ubezpieczeniowe rozważy wypłatę odszkodowania np. z AC.

 

Alkohol i inne substancje odurzające

 

O wypadek po alkoholu czy narkotykach nietrudno. Prowadzenie pojazdów pod ich wpływem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń drogowych. W takich przypadkach odszkodowanie nie zostanie wypłacone właśnie ze względu na zapis w warunkach wyłączenia odpowiedzialności. Co prawda firma ubezpieczeniowa może wypłacić poszkodowanej osobie odszkodowanie z OC nietrzeźwego czy odurzonego narkotykami sprawcy, ale będzie domagała się od niego zwrotu pieniędzy.

 

Punkt upoważniający ubezpieczyciela do odmowy wypłacenia odszkodowania, jeśli klient towarzystwa spowodował wypadek pod wpływem alkoholu, znajdziesz niemal w każdym OWU, z jakim zetkniesz się podczas wyboru polisy komunikacyjnej. Ubezpieczyciele liczą na odpowiedzialność i zdrowy rozsądek swoich klientów. W sytuacjach, w których wina ewidentnie leży po stronie ubezpieczonego, a zdarzeniu drogowemu można było zapobiec, polisa nie będzie działała.

 

 

 

Próba samobójcza ubezpieczonego lub szkoda na krewnym

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe spotykają się z wieloma przypadkami wyłudzenia ubezpieczenia. Jednym ze sposobów, do jakich posuwają się ich klienci, są próby samobójcze, również w ruchu drogowym. W takiej sytuacji odszkodowanie na pewno nie zostanie wypłacone. Z takiego samego powodu ubezpieczenie nie będzie działało także wtedy, gdy wyrządzisz celowo szkodę bliskiej osobie.

 

Nieprzestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy

 

Prowadzenie pojazdów oraz przewożenie pasażerów obliguje kierowcę do przestrzegania przepisów i korzystania z samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem. Jeśli zatem nie miałeś zapiętych pasów podczas jazdy lub przewoziłeś większą liczbę osób niż zostało to określone w karcie pojazdu, stracisz prawo do odszkodowania.

 

Rażące zaniedbanie ubezpieczonego

 

Wykupiłeś Autocasco na wypadek kradzieży samochodu i domagasz się wypłaty odszkodowania po stracie auta? To, czy otrzymasz rekompensatę, zależy od tego, czy zadbałeś o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu. Jeśli kradzież była spowodowana pozostawieniem otwartego samochodu albo zgubieniem kluczyków, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Zaniedbaniem jest także pozostawienie wyłączonego alarmu.

 

Szkody nie podlegające ubezpieczeniu

 

Wybierając zakres ubezpieczenia komunikacyjnego, tak naprawdę decydujesz, kiedy będziesz mógł otrzymać odszkodowanie. Im mniejszy zakres ochrony, tym mniejsza szansa na wypłatę odszkodowania w różnych okolicznościach, a dłuższa lista wyłączeń odpowiedzialności.

 

Więcej informacji na temat wyłączeń odpowiedzialności w przypadku ubezpieczeń samochodu przeczytasz w serwisie ubezpieczeniowym Ubsy.


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.