Czym jest, od czego zależy i jak jest obliczana zdolność kredytowa?

Każdy kredyt ma to do siebie, że z jednej strony pozwala spełniać najróżniejsze marzenia – na przykład te o własnym mieszkaniu – natomiast z drugiej: stanowi zobowiązanie na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat. Należy pamiętać, że żadna instytucja finansowa nie będzie ryzykować udzielenia wysokiej pożyczki bez sprawdzenia zdolności kredytowej klienta. Czym ona właściwie jest i jak ją obliczyć?

Czym jest, od czego zależy i jak jest obliczana zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa – dlaczego jest tak ważna?

Tytułowa zdolność kredytowa to nic innego jak rzeczywista ocena możliwości spłaty zasięgniętej pożyczki. Jest ona obliczana dla każdej osoby lub firmy, która stara się o kredyt, a zależy od dwóch zasadniczych typów czynników: ilościowych oraz jakościowych. Dzięki wyliczaniu zdolności, kredytodawcy są w stanie ocenić ryzyko związane ze współpracą z danym klientem. Na tej podstawie wydawana jest decyzja o tym, czy kredyt zostanie udzielony, czy też nie.

 

Wyliczona wartość często okazuje się także cenną wskazówką, która może skłonić do refleksji nad własnymi możliwościami wzięcia dużego kredytu i zarządzania domowym budżetem. Samo zagadnienie zdolności kredytowej uregulowane jest w art. 70 Ustawy o Prawie Bankowym z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 2018.0.2187).

 

Czynniki ilościowe

 

Z perspektywy banku są to dane o zasadniczym znaczeniu, które podpowiadają, jak wygląda sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy. Na drodze analizy ustala się, czy bilans jego dochodów oraz wydatków jest stabilny i czy pozwoli na regularną, comiesięczną spłatę raty kredytu. W procedurze zwraca się szczególną uwagę na źródło dochodu, koszty utrzymania i aktualny stan zadłużenia.

 

 

Czynniki jakościowe

 

Osoba chcąca uzyskać kredyt powinna przygotować się na to, że na drodze analizy jakościowej sprawdzone zostaną także inne dane w postaci historii kredytowej i cech osobowych. Banki biorą pod uwagę takie z nich jak: wiek, stan cywilny, liczba osób w gospodarstwie domowym, wykształcenie, zawód, stanowisko oraz status majątkowy.

 

Należy wspomnieć, że całkiem prawdopodobne jest, że bank pobierze część powyższych danych z Biura Informacji Kredytowej (BIK), a więc na nic zda się podawanie fałszywych informacji.

 

Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

 

Tego, jak kształtuje się nasza dokładna zdolność kredytowa, nie dowiemy się w innym momencie niż wtedy, gdy udamy się z wizytą do banku. Jej szacowaną, przybliżoną wartość można jednak poznać, posługując się dostępnymi w Internecie kalkulatorami zdolności kredytowej.

 

Korzystnie z nich ogranicza się zazwyczaj do wypełnienia formularza z podaniem takich danych jak: miesięczne przychody gospodarstwa domowego, kwota potencjalnego kredytu, liczba rat i okres spłaty, wartość nieruchomości czy pozostałe zobowiązania. W toku obliczeń otrzymuje się kwotę, która określa Należy pamiętać, że wynik otrzymany w kalkulatorze internetowym jest jedynie wskazówką i nie powinien być traktowany jako ostateczny wyznacznik.

 

 

 

Kalkulator zdolności kredytowej na stronie Expander

 

Podsumowanie

 

Zdolność kredytowa to złożone pojęcie, a sama jej konkretna suma zależy od wielu różnych czynników. Jednocześnie nie jest ona wyłącznie czymś, czym zasłaniają się banki udzielające kredytów – może ona stanowić także cenną wskazówkę dotyczącą tego, na jakie wydatki pozwala rodzinny budżet, i w jaki sposób lepiej nim gospodarować.


Data: 17.12.2018 17:00
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: kalkulator kredytowy, Expander, zdolność kredytowa, kredyt, umowa kredytowa

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.