Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Brak ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, jak może się to skończyć

Zakup OC to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Nieważna polisa może oznaczać duże kłopoty. Jakie są konsekwencje braku ubezpieczenia samochodu? Sprawdź!

Brak ubezpieczenia samochodu? Sprawdź, jak może się to skończyć

Jakie są kary za brak ubezpieczenia?

 

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą brak ważnego OC. Niedopatrzenie w tej kwestii może oznaczać duże kłopoty np. w przypadku kolizji. Co więcej, nawet podczas rutynowej kontroli policjant może poprosić o przedstawienie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Funkcjonariusze drogówki wyposażeni są w aplikację Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dzięki której mogą sprawdzić ważność OC na podstawie numeru rejestracyjnego. A jaka kara grozi za brak polisy? W zależności od tego, o jaki pojazd chodzi oraz jak długo poruszasz się bez OC, może to być nawet 4200 zł.

 

Brak polisy – duży kłopot

 

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia drogowego. Jeśli podczas jazdy dojdzie do kolizji lub stłuczki, to na osobę nieubezpieczoną spadnie obowiązek pokrycia wszystkich kosztów związanych z naprawą drugiego pojazdu. Wydatki związane z pokryciem szkód mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W obliczu tak wysokich kar opłata ubezpieczeniowa w wysokości kilkudziesięciu złotych miesięcznie to niewielka cena, gwarantująca spokojny sen.

 

Czy każdy samochód musi być ubezpieczony?

 

Jeśli pojazd jest zarejestrowany, musi posiadać ważne ubezpieczenie. Nie ma znaczenia to, czy samochód jest używany, czy też nie, dopiero wyrejestrowanie auta zdejmuje z kierowcy obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Pamiętaj o tym w razie poważnej awarii lub wypadku. Dopóki nie wyrejestrujesz samochodu, nawet niesprawny pojazd objęty jest obowiązkiem ubezpieczeniowym.

 

Czy są sytuacje, w których unikniemy kary?

 

Oczywiście, nie każdy, kto nie opłaci ubezpieczenia na czas, robi to umyślnie. Nawet wieloletnim kierowcom zdarza się zapomnieć o ubezpieczeniu OC. W przypadku, kiedy ten sam pojazd ubezpieczamy już od kilku lat, towarzystwo ubezpieczeniowe automatycznie przedłuży umowę zaraz po jej wygaśnięciu. Dzięki temu auto będzie cały czas pod ochroną.


Data: 19.12.2018 14:49
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Prawo, Źródła finansowania
Słowa kluczowe: ubezpieczenie OC, polisa ubezpieczeniowa, brak polisy ubezpieczenia OC, skutki braku ubezpieczenia OC

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.