Na czym polegają działania firmy windykacyjnej?

Obsługę wierzytelności coraz częściej przejmuje od przedsiębiorców, banków lub innych instytucji ekspert z tej branży, a więc firma windykacyjna. Jak działa taki podmiot? Przede wszystkim: z korzyścią dla wszystkich stron prowadzonej windykacji. Na współpracy zyskuje zarówno wierzyciel, jak i osoba zadłużona. Zobacz, czym wyróżnia się działalność podmiotów z tego obszaru rynku.

Na czym polegają działania firmy windykacyjnej?

Na początek ważne wyjaśnienie: firmy windykacyjnej nie należy mylić z komornikiem – a to często popełniany błąd. Warto pamiętać, że to dwie zupełnie inne instytucje, które różnią się zarówno formą prawną działalności, jak i zakresem realizowanych prac. Jak działa firma windykacyjna? W największym skrócie: podejmuje współpracę z osobami zadłużonymi, udzielając im pomocy w spłacie zadłużenia na drodze polubownej. Dlatego na skorzystanie z jej pomocy decyduje się coraz więcej osób, które mają problemy finansowe.


Firma windykacyjna – jak działa w kontakcie z osobami zadłużonymi?

 

Firmy windykacyjne działają na polubownym etapie procesu odzyskiwania długów. Podejmują więc kontakt z klientem, zanim jeszcze sprawa trafi do sądu, a w konsekwencji – do komornika. Ich celem jest udzielenie dłużnikowi wsparcia, tak aby mógł on uniknąć windykacji na drodze prawnej oraz zyskał szansę na uregulowanie swoich zobowiązań i odzyskanie finansowej niezależności. W ten sposób zyskuje zarówno osoba zadłużona, jak i wierzyciel. Dlaczego?

  • Osoba zadłużona otrzymuje szansę na realne wyjście na finansową prostą i uwolnienie się od zobowiązań finansowych raz na zawsze. Doradcy firmy windykacyjnej koncentrują się bowiem na tym, aby stworzyć realistyczny, a więc dostosowany do możliwości klienta, harmonogram spłaty zobowiązania. Klient zyskuje więc szansę spokojnego, bezstresowego uregulowania ciążących na nim długów.
  • Wierzyciel oszczędza czas – nie naraża się na trwające bardzo długo postępowania sądowe i egzekucyjne. Ponadto nie musi już bezpośrednio angażować się w kontakt z dłużnikiem – wszystkie obowiązki na mocy udzielonego pełnomocnictwa przejmuje firma windykacyjna.

To przyczyny, dla których firmy - takie jak między innymi Ultimo - z roku na rok rozwijają swoją działalność, oferując coraz to bardziej nowoczesne rozwiązania dotyczące zarządzania wierzytelnościami, w tym możliwość spłaty długów on-line w różnych wariantach.

 

Jak wygląda współpraca: firma windykacyjna – osoba zadłużona?

 

Priorytetem dla nowoczesnych firm windykacyjnych jest nawiązanie partnerskich relacji z osobą zadłużoną. Obsługa jest prowadzona w przyjaznej atmosferze – rzeczowo i spokojnie. Jej cel jest bardzo jasny: wypracowanie porozumienia, które pozwoli:

  • osobie zadłużonej odzyskać równowagę finansową poprzez terminowe regulowanie rat zobowiązań, tak, aby sprawa długu mogła być rozwiązana polubownie;
  • wierzycielowi odzyskać należną sumę w możliwie krótkim czasie.

 

 

Dlatego doradcy firmy windykacyjnej rzetelnie analizują sytuację finansową swojego klienta oraz przygotowują nowy harmonogram spłaty z ratami, które nie obciążają nadmiernie budżetu osoby zadłużonej. Ich optymalna wysokość jest gwarantem niezawodnego wywiązywania się z nowej umowy.

 

Warto pamiętać, że osoba zadłużona może skorzystać z propozycji ugody również on-line, co przyspiesza i upraszcza całą procedurę.

 

Zasady, na jakich działa firma windykacyjna, chronią zarówno interes wierzyciela, jak i osoby zadłużonej. Dlatego warto podejmować współpracę z takimi podmiotami.


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
Autor publikacji
Zamów nieograniczony dostęp do wzorów dokumentów!
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.