Okres bezodsetkowy w pigułce

Użytkownicy kart kredytowych z pewnością są w stanie wymienić mnóstwo zalet zachęcających do wejścia w ich posiadanie. Dla wielu z nich do jednej z najbardziej istotnych należy okres bezodsetkowy. Może on być też niezwykle zachęcający dla tych, którzy wciąż nie zdecydowali się na ten rodzaj karty płatniczej, ale nie są pewni, na czym on tak w zasadzie polega. Co zatem dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Wyjaśniamy!

Okres bezodsetkowy w pigułce

Na czym polega okres bez odsetek?

 

Zapoznając się z ofertą dotyczącą kart kredytowych często natrafić możemy na informację o tym, że przez pewien czas – z reguły wynosi on od 50 do 60 dni – nie będziemy zobowiązani do spłaty żadnych odsetek. Jest to właśnie ów okres bezodsetkowy, określany czasami także jako tzw. grace period. Tak naprawdę składają się na niego dwa etapy.

 

Pierwszy z nich to trwający przez miesiąc okres rozliczeniowy, na koniec którego właściciel karty otrzymuje od banku wyciąg z rachunku. Tam znajdzie się informacja dotycząca kwoty, jaką należy spłacić oraz terminu, w jakim należy to uczynić. To właśnie czas od zakończenia okresu rozliczeniowego do terminu spłaty stanowi drugi okres składający się na grace period. Jeżeli uregulujemy spłatę zaciągniętego zobowiązania do tego czasu, to unikniemy naliczenia jakichkolwiek odsetek.

 

Należy przy tym mieć na uwadze, że grace period dotyczy tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Jeżeli wykorzystamy kartę kredytową do wypłaty pieniędzy z bankomatu, to odsetki zostaną do naszego kredytu naliczone bez względu na to, czy wciąż trwa okres bezodsetkowy, czy już został przekroczony.

 

A teraz na przykładzie realnej karty kredytowej

 

Rozpatrzmy te informacje na konkretnym przykładzie, jak Visa TurboKARTA z oferty Santander Consumer Banku. Decydując się na nią liczyć możemy na okres bez odsetek wynoszący do 54 dni, na który, jak to wyjaśniono powyżej, składa się okres rozliczeniowy oraz czas na spłatę zobowiązań.

 

 

 

Okres rozliczeniowy zawsze wypada w tym samym dniu miesiąca – w którym konkretnie, to już można wybrać spośród propozycji zawartych w ofercie. Po otrzymaniu zestawienia rachunku klient banku ma 24 dni na to, by spłacić całość zobowiązania. Jeżeli tak się stanie, to nie zostaną naliczone żadne odsetki. W innym wypadku – jeżeli całość kwoty nie zostanie do tego czasu spłacona – należy liczyć z oprocentowaniem.

 

Jak więc widać, okres bezodsetkowy sprawia, że karta kredytowa jest świetnym źródłem dodatkowych funduszy dla tych, którzy spłacają swoje zobowiązania na czas – dlatego też warto kierować się jego długością przy porównywaniu różnych ofert.


Data: 14.02.2019 15:40
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: Użytkownicy kart kredytowych, karta kredytowa, kredyt, jak rozsądnie korzystać z kart kredytowych

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.