Kredyt na mieszkanie bez tajemnic-w czym pomoże doradca finansowy?

Przeciętny Kowalski dysponuje dość ograniczoną wiedzą na temat funkcjonowania mechanizmów kredytowych. Porównując poszczególne oferty, nie do końca wie, jakie szczegóły je różnią i która z nich będzie dla niego korzystniejsza. Jeśli Ty również nie czujesz się dobrze w tej tematyce, a planujesz kupno mieszkania na kredyt, możesz skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Sprawdź, czy warto!

Kredyt na mieszkanie bez tajemnic-w czym pomoże doradca finansowy?

Pośrednik a doradca kredytowy – czym się różnią?

 

Na rynku doradztwa finansowego możesz spotkać się dwoma określeniami: doradca kredytowy i pośrednik kredytowy. Nazwy te są na tyle podobne, że mogą wprowadzać w błąd – tym bardziej że kryją się pod nimi zupełnie różne osoby. Oto najważniejsze różnice między nimi:

  • doradca kredytowy – to niezależny specjalista, który jest powiązany z dużą liczbą banków i dysponuje wyjątkowo bogatą ofertą kredytową. Może być wynagradzany przez bank, który polecił, lub klienta;
  • pośrednik kredytowy – najczęściej współpracuje z mniejszą liczbą banków i jego usługi są bardziej ograniczone. Jego wynagrodzenie zawsze pokrywają kredytodawcy, więc nie musisz płacić za konsultacje.

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że to korzystanie z usług niezależnego doradcy finansowego jest dla Ciebie korzystniejsze – i to właśnie takiej osoby powinieneś szukać, przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

 

 

 

Co możesz zyskać, korzystając z pomocy doradcy finansowego?

 

Uważasz, że doskonale poradzisz sobie z zaciągnięciem kredytu na własną rękę i nie potrzebujesz dodatkowej pomocy? Być może – zawsze jednak istnieje ryzyko, że Ci się nie powiedzie lub wybierzesz taką ofertę, która finalnie okaże się nie tak korzystna, jak myślałeś. Co zyskasz, jeśli jednak przekonasz się do konsultacji z doradcą kredytowym?

  • Zaoszczędzisz mnóstwo czasu, który normalnie poświęciłbyś na przeglądanie ofert kredytowych różnych banków. Doradca jest z nimi na bieżąco, dlatego zawsze przedstawi Ci najbardziej aktualne promocje, do których Ty mógłbyś nie dotrzeć.
  • Doradca kredytowy ma ogromne doświadczenie w szacowaniu możliwości finansowych. Dzięki temu będzie w stanie wybrać dla Ciebie taki produkt kredytowy, który będzie do nich dopasowany. W ten sposób unikniesz chociażby ewentualnego przekredytowania, biorąc na siebie zbyt duże obciążenie, zupełnie nieprzystające do Twoich zarobków czy trybu życia.
  • Doradca wypełnił już w swoim życiu setki wniosków o kredyt hipoteczny. Może Ci zatem pomóc w skompletowaniu wszystkich dokumentów wymaganych przez bank – tak, aby Twój wniosek nie został odrzucony z przyczyn formalnych.

 

UWAGA!

Pamiętaj o tym, że zwykła literówka lub nieczytelna pieczęć urzędowa mogą być przyczyną odrzucenia wniosku o kredyt. Warto więc dokładnie sprawdzić wszystko przed złożeniem dokumentów do banku, aby uniknąć utraty szansy na wymarzone mieszkanie z tak błahego powodu.

 

 

 

Kredyt na mieszkanie z doradcą – ile zapłacisz za jego usługi?

 

Pierwszym pytaniem, które nasuwa się przy rozważaniu pomocy doradcy kredytowego, jest kwestia jego wynagrodzenia. W końcu już koszt samego kredytu i wykończenia mieszkania jest wysoki, dlatego też liczy się każdy grosz. Okazuje się jednak, że za takie usługi najczęściej nie zapłacisz nic. Doradcy są bowiem opłacani przez bank, na który się zdecydujesz.

 

 

 

Czy w takiej sytuacji można liczyć na jego bezstronność? Trudno stwierdzić to z całą pewnością, jednak na jego korzyść przemawia to, że otrzymuje prowizję jedynie za te wnioski kredytowe, które przejdą pozytywną weryfikację. Zależy mu zatem na tym, by wybrać taki bank, w którym rzeczywiście masz szanse na otrzymanie kredytu na mieszkanie i nie będzie marnować Twojego czasu, składając wnioski tam, gdzie na pewno go nie dostaniesz.

 

Czy zatem warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego? Odpowiedź brzmi: tak, ale z głową. Nie wyłączaj swojego zdrowego rozsądku i nie bój się dyskutować z doradcą czy dopytywać go o szczegóły. W końcu od tego zależy bezpieczeństwo Twoich finansów, a przy tak dużej kwocie transakcji jest to gra o niemałą stawkę.


Data: 27.06.2019 00:33
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: ING, Pośrednik a doradca kredytowy, kredyt na mieszkanie, pośrednik kredytowy

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.