Masz pomysł na firmę, ale nie masz pieniędzy? Sprawdź!

Dobry pomysł to podstawa, żeby odnieść sukces w biznesie. Niestety, to dopiero początek. Konieczne jest jeszcze odpowiednie zorganizowanie, rozwinięcie firmy i dotarcie do klientów. To wszystko wymaga jednak pieniędzy. Podpowiadamy, gdzie szukać zewnętrznego wsparcia finansowego.

Masz pomysł na firmę, ale nie masz pieniędzy? Sprawdź!

Wiele innowacyjny pomysłów i biznesów, które wszyscy dziś znają, nie mogłoby się rozwinąć, gdyby w pewnym momencie nie pojawiło się zewnętrzne finansowanie. Tak było na przykład z Facebookiem. Gdyby na początku istnienia portalu nie zainwestował w niego Peter Thiel, być może dziś większość ludzi nawet nie słyszałaby o tym medium społecznościowym. Podobnie było z Google, które przetrwało i rozwinęło się dzięki wsparciu prywatnych inwestorów w początkowej fazie swojej działalności.

 

Takich przykładów można podać bardzo wiele. Jeśli zatem również Ty masz pomysł na innowacyjną firmę, ale brakuje Ci własnych środków na uruchomienie biznesu, nie załamuj się. Warto skorzystać z doświadczenia innych przedsiębiorców. Pieniądze na założenie firmy można pozyskać w różnych miejscach. Poniżej podpowiadamy najpopularniejsze rozwiązania.

 

Kredyt w banku

 

Bank wydaje się naturalnym miejscem, w którym można zdobyć finansowanie biznesowego projektu. Niestety, nie zawsze jest to proste. Jeśli już banki pożyczają pieniądze na rozwój biznesu, to chętniej robią to w przypadku firm, które mają pewien staż na rynku (przeważnie co najmniej 12 miesięcy). Gorzej jest natomiast z kredytami dla dopiero powstających biznesów. W takim przypadku można próbować zaciągnąć kredyt na osobę prywatną. Najlepiej wybrać wtedy zobowiązanie obciążone hipoteką, ponieważ to najtańszy rodzaj kredytów. Co jednak, gdy przyszły biznesmen nie dysponuje nieruchomością, która mogłaby być zabezpieczeniem? Wtedy pozostaje albo dobrać współkredytobiorcę, albo szukać preferencyjnych kredytów dotowanych przez państwo, a przeznaczonych dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z biznesem.

 

 

 

Biznesowa pożyczka pozabankowa

 

Innym rozwiązaniem, a do tego dużo prostszym, jest skorzystanie z oferty rynku pozabankowego. Warto zainteresować się pożyczką dla firm, którą oferuje coraz więcej firm pożyczkowych.

 

Sektor pożyczkowy kojarzy się najczęściej z chwilówkami lub pożyczkami ratalnymi skierowanymi do konsumentów, tymczasem w ostatnich latach firmy pożyczkowe znacznie poszerzyły swoją ofertę. Wiele z nich przygotowało produkty pożyczkowe dla przedsiębiorców – zauważa ekspert aasadlabiznesu.pl.

 

– W przeciwieństwie do banków, biznesowa pożyczka pozabankowa jest coraz częściej dostępna także dla przedsiębiorców od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Mało tego, niektóre firmy pożyczkowe chętnie finansują start-upy. Na rynku pozabankowym nie ma skomplikowanych formalności, nie trzeba przygotowywać biznesplanu, a do tego decyzja jest podejmowana błyskawicznie przez pożyczkodawcę – podkreśla przedstawiciel Aasa dla Biznesu.

 

Bezzwrotna dotacja

 

Jeśli nie chcesz już na początku swojej działalności zaciągać kredytów lub pożyczek, możesz przyjąć nieco inną strategię. Dobrym rozwiązaniem może okazać się dotacja, ale taka, której nie trzeba zwracać po pewnym czasie. Osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako bezrobotni mogą starać się o dofinansowanie na prowadzenie działalności gospodarczej. Potrzebny będzie jednak wtedy poręczyciel. Można go zastąpić ewentualnie wekslem, gwarancją bankową, zastawem na prawach lub rzeczach lub aktem notarialnym o poddaniu się egzekucji. Konieczne jest także złożenie wniosku z biznesplanem. W ten sposób można pozyskać około 24 tys. zł.

 

Warto także zwrócić uwagę na dotację unijne, chociaż ich pozyskanie nie jest zbyt łatwe. O wsparcie unijne na założenie firmy mogą starać się osoby do 25.roku życia, po 45. rokiem życia, osoby bezrobotne, niepełnosprawne, kobiety po urlopie macierzyńskim. W tym przypadku można albo zaciągnąć mikropożyczkę na 60 miesięcy lub starać się o bezzwrotną dotację.

 

Anioł Biznesu i Venture Capital

 

W innowacyjne pomysłach chętnie inwestują także Aniołowie Biznesu. To prywatne osoby, które angażują swoje środki w rozwój firmy, a przy okazji wspierają młodego przedsiębiorcę swoim doświadczeniem biznesowym. Takich Aniołów Biznesu jest coraz więcej także w Polsce. To zwykle przedsiębiorcy, którzy rozwinęli swoje firmy, a teraz są na zasłużonej „emeryturze” i pomagają innym.

 

Innym rozwiązaniem jest wsparcie funduszu Venture Capital. To podmiot, który specjalizuje się w inwestowaniu w małe, innowacyjne firmy. We wczesnej fazie rozwoju takiego przedsiębiorstwa nabywa w nim udziały, a po latach sprzedaje z zyskiem. W tym przypadku trzeba się jednak wykazać naprawdę nowatorskim pomysłem biznesowych.

 

Crowdfunding

 

Coraz popularniejszy w Polsce, ale i na całym świecie, staje się crowdfunding. To finansowanie pomysłu biznesowego przez społeczność. Służą do tego specjalne platformy internetowe, na których prezentuje się pomysł na biznes i określa się kwotę potrzebną do jego realizacji. W ten sposób można pozyskać bardzo wielu drobnych inwestorów. Jednym z najpopularniejszych portali crowdfundingowych jest kickstarter.com.

 

Zewnętrzne finansowanie pomysłu na biznes można pozyskać z różnych źródeł. Warto przeanalizować wiele możliwości i wybrać najkorzystniejszą. Zdobyty w ten sposób kapitał powinien zabezpieczyć działalność firmy przynajmniej na kilka miesięcy, a najlepiej na rok.

 


Data: 18.11.2019 11:32
Autor/Źródło: Autor zewnętrzny
Kategoria: Finanse, Źródła finansowania, Zarządzanie
Słowa kluczowe: kredyt w banku, Biznesowa pożyczka pozabankowa, Bezzwrotna dotacja, anioł biznesu, venture capital, crowdfunding

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

opiekunnestbank: Szanowny Panie, jak każda franczyza na rynku Nest Bank wymaga przygotowania Placówki zgodnie z wizualizacją Banku. Lokal przy głównym ciągu pieszych w sąsiedztwie innych Banków. Powierzchnia lokalu powinna mieć około 35 m2 z wydzieloną salą obsługi o powierzchni 30 m2 Dodatkowo, lokal powinien znajdować się na parterze z wejściem bezpośrednio od ulicy z widoczną witryną. Koszt inwestycji w przygotowanie placówki to kwota około 1300 zł/m2. Więcej informacji: nestbank.pl/wspolpraca Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank.pl
2020-02-27 18:45:35
dawid: Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku?
2020-02-18 17:31:46
opiekunnestbank: Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank.pl/wspolpraca Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank.pl
2020-01-13 18:32:01
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.