Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Zamknięte galerie handlowe, puby, restauracje i siłownie-rozpoczęła się społeczna kwarantanna

W celu ograniczenia możliwości zakażeń wirusem SARS – CoV - 2 , wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. W związku z powyższym od 14 marca obowiązują ograniczenia w działaniu m.in. galerii handlowych, restauracji, pubów czy siłowni.

Zamknięte galerie handlowe, puby, restauracje i siłownie-rozpoczęła się społeczna kwarantanna

Stan zagrożenia epidemicznego

 

W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.


 

 

 

Zamknięte siłownie, puby i restauracje

 

Na mocy rozporządzenia, w czasie stanu epidemicznego ustanowiono zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (z wyłączeniem usług na wynos i z dowozem) a także związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje czy spotkania. Wprowadzono także zakaz działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni i klubów fitness.

 

Zamknięte galerie handlowe

 

Regulacja zakłada też m.in., że w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu:  wyrobami tekstylnymi, wyrobami odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi.Oznacza to, że CZYNNE będą wszystkie sklepy spożywcze, drogerie czy pralnie. 


 

Podstawa prawna:

 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego
 


Data: 14.03.2020 12:34
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: Stan zagrożenia epidemicznego, Zamknięte galerie handlowe, puby a koronawirus, zamknięte sklepy, zamknięte kluby taneczne, ograniczenia związane z koronawirusem

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:

Wasze komentarze Napisz swój komentarz

Avant: 0
2020-03-22 21:52:20
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.