Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś

Nowy termin składania plików JPKVAT wraz z deklaracją VAT

Obowiązek składania plików JPK_VAT wraz z deklaracją VAT zostanie przesunięty z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich podatników VAT.

Nowy termin składania plików JPKVAT wraz z deklaracją VAT

Termin wejścia w życie łącznego raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT

 

Termin wejścia w życie łącznego raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT został przesunięty w związku z licznymi wnioskami przedsiębiorców o trudnościach we wdrożeniu nowego rozwiązania od lipca 2020 r. z uwagi na stan epidemii.

 

19 czerwca 2020 r. Sejm RP uchwalił ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Ustawa ta wprowadza zmiany w ustawie z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw i określa nowy termin wejścia w życie obowiązku składania JPK_VAT z deklaracją. Ustawę podpisał już Prezydent.

 

Nowy plik JPK VAT dla wszystkich przedsiębiorców

 

Od października 2020 r. już wszyscy czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do składania nowego pliku JPK. Pliki w nowej formie będzie wysyłać się tylko elektronicznie. Nowa struktura JPK będzie składała się z dwóch części:

  • deklaracyjnej – zastępującej aktualną deklarację VAT, czyli zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres,
  • ewidencyjnej – zastępującej aktualny plik JPK_VAT rozszerzony do dodatkowe oznaczenia zarówno po stronie zakupów, jak i sprzedaży, niezbędne do prawidłowej analizy dokonywanych transakcji przez podatnika.

 

 

 

 

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID¬¬ 19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID¬¬ 19

 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.