Poradnik młodego przedsiębiorcy: Rejestracja w ZUS

Wraz z zarejestrowaniem działalności gospodarczej przedsiębiorca zobligowany jest także dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Poradnik młodego przedsiębiorcy: Rejestracja w ZUS

Przedsiębiorca jako płatnik składek

 

Przy rejestracji działalności w CEIDG wnioskodawca zostaje zarejestrowany w ZUS jako płatnik (czyli ten, który oblicza i płaci składki). ZUS utworzy wtedy konto płatnika. Dzięki temu nie trzeba wypełniać i składać do ZUS osobnych formularzy (ZUS ZFA, ZUS ZBA), które wymagane są przy rejestracji płatnika. ZUS wszystkie dokumenty przygotuje sam.


Przedsiębiorca jako ubezpieczony

 

Przedsiębiorca występuje na ogól w podwójnej roli – płatnika i ubezpieczonego.

 

O ile rejestracja płatnika odbywa się zazwyczaj automatycznie przy rejestracji działalności ( informacje z wniosku rejestracyjnego CEIDG -1 trafiają do ZUS),  o tyle zgłoszenie do ubezpieczeń należy wykonać samodzielnie, albo przy rejestracji firmy albo  odrębnie złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS.

 

 

 

Zgłoszenie siebie do ubezpieczenia (jako ubezpieczonego), wnioskodawca może dokonać jednocześnie ze złożeniem wniosku o wpis do CEIDG w związku z rejestracją działalności. W tym przypadku należy do wniosku rejestracyjnego działalności dołączyć dokumenty zgłoszeniowe do ubezpieczeń za siebie (ZUS ZUA lub ZUS ZZA) oraz za członków swojej rodziny (ZUS ZCNA). Od 2019 roku można przez CEIDG złożyć również dokumenty zgłoszeniowe pracowników.

 

Jeśli działalność gospodarcza jest jedynym tytułem do ubezpieczeń (czyli np. wnioskodawca nie pracuje dodatkowo na etacie albo nie jest emerytem), to do ubezpieczeń:

  • emerytalnego, rentowych i wypadkowego – zgłasza się obowiązkowo
  • zdrowotnego – zgłasza się obowiązkowo
  • chorobowego – zgłasza się dobrowolnie


Jeżeli przedsiębiorca nie dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń wraz z wnioskiem o wpis w CEIDG, wówczas ma 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności na złożenie dokumentów zgłoszeniowych.  
 


Data: 04.12.2020 09:00
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Finanse, Prawo
Słowa kluczowe: zgłoszenie działalności ZUS, Przedsiębiorca jako płatnik składek, Przedsiębiorca jako ubezpieczony, ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie zdrowotne

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.