PORADY PRAWNE ONLINE
Uwaga! Publikacja archiwalna
Oznacza to, że od czasu jej opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność poniższej treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych tekstów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Jeżeli interesuje Cię uaktualnienie poniższego tekstu pod kątem obowiązującego stanu prawnego - kliknij w link (funkcja dostępna tylko dla zarejestrowanych Użytkowników).

Ochrona Danych Osobowych - problem dla firm i konsumentów

Zagadnienie ochrony danych osobowych (ODO) jest tematem dość egzotycznym zarówno dla przedsiębiorców, urzędów jak i innych podmiotów, które muszą spełniać wymogi prawa w tym zakresie. Świadomość ODO jako prawa do prywatności jest w Polsce zaskakująco niska. O ile przedsiębiorców jeszcze można próbować jakoś tłumaczyć, o tyle zaskakuje kompletny brak świadomości konsumentów czyli de facto nas wszystkich.

pobierz_plik
Wniosek do GIODO w zakresie nakazania administratorowi dopełnienie obowiązków w zakresie przetwarzania lub usunięcia danych osobowych POBIERZ »

Jak pokazało badanie TNS OBOP, aż 20% Polaków ma całkowitą pewność, że instytucje przetwarzające ich dane osobowe nie gwarantują ich bezpieczeństwa. Według pracowników mających dostęp do danych osobowych największym zagrożeniem tych danych są ich współpracownicy (49%), co pokazuje jak bardzo potrzebne są szkolenia pracowników i procedury ich kontroli. Badanie to oceniło jednocześnie całkiem przyzwoicie świadomość istnienia GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych), gdyż ponad 60% badanych wiedziała, że jest taki urząd i czym się zajmuje. Z drugiej strony badanie małych firm pokazało, że aż 24% z nich nie posiada niszczarki. Podobnie jak 22% pracowników, którzy uważają, że ich dane osobowe nie są w wystarczający sposób zabezpieczone przez pracodawcę.

Prawo, a świadomość firm i instytucji. Co na to Konstytucja ?

Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. jest tylko kilka miesięcy młodsza od Konstytucji RP, a jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie z powodu Art. 47 (ochrona prawna życia prywatnego) i Art. 51 (prawo do prywatności) Konstytucji mamy dziś ODO. Ustawa o ODO weszła w życie 30 kwietnia 1998r., czyli prawie 15 lat temu, a jednak wciąż mamy problem z dostosowaniem się do niej.

 

Ustawa o ODO oraz jej Rozporządzenie wykonawcze wymagają od podmiotów przetwarzających dane osobowe, jedynie lub aż 2 dokumentów: Polityki bezpieczeństwa i Instrukcji zarządzania systemem informatycznym. Jednak prawidłowe przygotowanie tych dokumentów i ich faktyczne wdrożenie (np.: zabezpieczenie sieci informatycznej) to dla większości podmiotów prawdziwe utrapienie. Dodajmy do tego jeszcze zarejestrowanie zbiorów w GIODO oraz szkolenia pracowników i mamy już poważny kłopot. Problematyczne może być już samo stworzenie dokumentacji ODO, gdyż co do zasady są to dokumenty poufne, więc trudno będzie nam skorzystać z cudzych rozwiązań.

 

– Przedsiębiorcy mają kilka wyjść z tej biurokratycznej „pułapki” – mówi Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. Ochrony Danych Osobowych z firmy ODO 24. – Po pierwsze mogą skorzystać z outsourcingu funkcji ABI, czyli przekazać sprawy związane z ochroną danych osobowych firmie zewnętrznej. Drugą opcją jest zatrudnienie doświadczonego specjalisty (prawnika i/lub informatyka), który będzie organizował ODO w jego firmie. Trzecia opcja jest relatywnie najtańsza, polega na przeszkoleniu samego przedsiębiorcy, który zorganizuje ODO w swojej firmie.


– W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, np.: sklepów internetowych, polecam szkolenie, ze względu na stosunkowo niewielkie zróżnicowanie danych osobowych. Natomiast podmiotom zatrudniającym pracowników rekomenduję outsourcing funkcji ABI, który pozwala wyeliminować pojawiające się problemy z wdrożeniem dokumentacji i przeszkoleniem pracowników – podkreśla Gałaj-Emiliańczyk z ODO 24.


Data: 08.04.2013 11:00
Autor/Źródło: ODO 24 Sp. z o.o.
Kategoria: Prawo
Słowa kluczowe: dane osobowe, ochrona danych osobowych, przetwarzanie danych osobowych, ustawa o ochronie danych osobowych

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2018 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.