Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
PORADY PRAWNE ONLINE

Elastyczny czas pracy - dlaczego warto wprowadzić go w swojej firmie?

Rośnie liczba firm wprowadzająca elastyczny czas pracy. Jak pokazuje doświadczenie, pracownicy zatrudnieni w ramach elastycznego czasu pracy są bardziej wydajni. Dlaczego? Elastyczny czas pracy pozwala bowiem pogodzić pracownikowi aktywność zawodową z życiem osobistym. Dzięki temu zwiększona elastyczność czasu pracy działa na korzyść samego pracodawcy.

Elastyczny czas pracy -  dlaczego warto wprowadzić go w swojej firmie?

Elastyczny czas pracy

 

Firmy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia 2013 roku. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień. Drugie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10.

 

Ruchomy czas pracy w Kodeksie pracy

 

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie pracy zgodnie z rozkładami czasu pracy, o których mowa wyżej, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133 KP.

 

Co istotne, w omawianych rozkładach czasu pracy, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

 

Ruchomy czas pracy ustala się:

  1. w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 241(25a) KP, albo
  2. w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Ruchomy czas pracy można także stosować na podstawie pisemnego wniosku pracownika, niezależnie od ustalenia takich rozkładów czasu pracy w trybie określonym wyżej.

 

Coraz więcej form decyduje się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy

 

Już 2515 firm stosuje ruchomy czas pracy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że to rozwiązanie największą popularnością cieszy się głównie w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Wśród pracodawców, którzy stosują elastyczny czas pracy są głównie średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249  osób (846). Nieco mniej było mikroprzedsiębiorców, zatrudniających do 9 pracowników (636) oraz małych firm, zatrudniających max. 49 osób (602).

 

Najchętniej z nowych rozwiązań korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (940), handlem i naprawami (380) oraz budownictwem (224). Z elastycznego czasu pracy najczęściej korzystają pracodawcy w Katowicach (341), Poznaniu (338)  i Wrocławiu (220).

 

Podstawa prawna:
Art. 140(1), art. 150 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 108).
 

Źródło:
Oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 


Data: 22.01.2018 13:35
Autor/Źródło: Zespół portalu SerwisPrawa.pl
Kategoria: Prawo, Zarządzanie
Słowa kluczowe: czas pracy, ruchomy czas pracy, elastyczny czas pracy, wprowadzenie ruchomego czasu pracy

Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.