PORADY PRAWNE ONLINE

Ustawa antysmogowa-co trzeba o niej wiedzieć, planując budowę domu?

Od 2020 roku kominek w domu zacznie odchodzić do przeszłości – przynajmniej w miastach. Zgodnie z ustawą antysmogową od 1 listopada 2018 roku straż miejska ma prawo natychmiastowo ukarać mandatem o wysokości 500 zł osoby nieodpowiednio palące w kominkach i piecach. Zobacz, co musisz wiedzieć o ustawie antysmogowej, jeśli planujesz budowę domu.

Ustawa antysmogowa-co trzeba o niej wiedzieć, planując budowę domu?

Dom maksymalnie ekologiczny

 

Od 2020 roku na terenie całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży tzw. kopciuchów czy jakichkolwiek kotłów węglowych (najpopularniejsze są te górnego spalania, które ładuje się paliwem stałym od dołu). Osoby, które budują dom, już niedługo (choć tyczy to też inwestorów, którzy dostali pozwolenie na budowę czy tych, którzy chcą przeprowadzić remont) muszą poważnie zastanowić się nad tym, na jakie ogrzewanie domu powinni się zdecydować.

 

Nie tylko kotły na węgiel będą zakazane, ale pod znakiem zapytania stanie również przyszłość drewna. Nie wiadomo jeszcze do końca, czy kominki w domach znikną całkowicie i jaki obszar będzie objęty takim zarządzeniem, jednak już dziś warto się nad tym zastanowić i poszukać alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu.

 

Prognozy wskazują na to, że zmieni się nie tylko technologia grzewcza (na korzyść takich paliw, jak gaz ziemny, propan-butan i biogaz rolniczy czy lekki olej opałowy), ale również podejście do budownictwa. Nowo budowane domy będą coraz częściej stawiane zgodnie z założeniami ekologicznymi. Inwestycje będą droższe, ale eksploatacja takiego budynku będzie znacznie tańsza. Możesz zatem pocieszyć się, że pomimo pewnych trudności i większych kosztów, jakie związane są z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi smogu, będziesz płacił znacznie mniej za ogrzewanie domu.

 

Jakie ogrzewanie domu będzie akceptowalne?

 

Jeśli budujesz dom, musisz nie tylko postarać się, aby był maksymalnie energooszczędny, ale również pomyśleć nad tym, jak go ogrzać. Akceptowalne będą niskoemisyjne kotły grzewcze. Analitycy odradzają kupowanie nawet najlepszych pieców węglowych (chociaż do roku 2020 możesz zastosować dowolne rozwiązanie grzewcze), ponieważ stoi za tym duże ryzyko – istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną one całkowicie zakazane i będziesz musiał szybko wymieniać taką instalację. Lepiej jest zatem od razu nabyć zgodny z nowymi przepisami kocioł.

 

Czy wiesz, że…

 

Najszybciej w Polsce ustawę przeciw smogowi przyjęła Małopolska – Kraków jest jednym z czołowych miast w Europie, jeśli chodzi o nadmierną emisję szkodliwych dla zdrowia substancji, pochodzących głównie ze spalania paliw stałych. Obowiązujący ekoprojekt dopuszcza jeszcze bardzo obszerną listę akceptowanych urządzeń grzewczych, jednak warunkiem koniecznym musi być szereg parametrów świadczących o ich odpowiedniej energooszczędności. Do tego musisz kupować certyfikowane paliwo.

 

 

Listę niskoemisyjnych kotłów i ogrzewaczy na paliwa stałe znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, żeby upewnić się, jakie ogrzewanie domu możesz wprowadzić w swoim województwie i przede wszystkim kieruj się zmianami, które nadejdą wraz z rokiem 2020.

 

 

Antysmogowa budowa domu – witaj w przyszłości

 

Wszystko wskazuje na to, że niedaleka przyszłość niesie bardzo duże zmiany w kwestii ogrzewania domu. Walka ze smogiem przybiera coraz poważniejsze formy i trudno się temu dziwić – co roku bardzo zła jakość powietrza zbiera pokaźne żniwa wśród ludzi. Nowoczesne rozwiązania w kwestii tego, jaka powinna być budowa domu oraz jego ogrzewanie, mają na celu zmniejszyć nie tylko emisję CO2, które jest zgubne dla ziemskiego klimatu, ale przede wszystkim pozbyć się z powietrza takich substancji, jak:

  • benzopireny – które należą do grupy węglowodorów aromatycznych, tzw. benzenów, i są jedną z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia grup związków chemicznych – kancerogennych, mutogennych i genotoksycznych,
  • tlenek siarki i azotu,
  • pyły zawieszone.

 

Skład powietrza, jakim oddychasz, jest bardzo ważny dla Twojego zdrowia. Pomyśl o tym podczas budowy domu.

 

Dowiedz się jeszcze, jakie wady możesz znaleźć w mieszkaniu od dewelopera i jak działa prawo rękojmi.

 

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.