Kalendarz przedsiębiorcy: Brak wydarzeń na dziś
PORADY PRAWNE ONLINE

Klienci banków będą lepiej chronieni-14 września wchodzą w życie ważne zmiany

14 września wejdzie w życie Rozporządzenie Delegowane Komisji Europejskiej w zakresie regulacyjnych standardów technicznych (tzw. RTS). Zawarte tam przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie, a więc eliminować ryzyko oszustw z tymi usługami związanymi. Nowe przepisy mają także zabezpieczać klientów korzystających z tzw. otwartej bankowości.

Klienci banków będą lepiej chronieni-14 września wchodzą w życie ważne zmiany

Silne uwierzytelnienie klienta

 

Silne uwierzytelnienie klienta polega na co najmniej dwuelementowym potwierdzeniu tożsamości:

  1.  Etap  to np. kod PIN, hasło, inny element który znany jest tylko klientowi banku;
  2.  Etap to weryfikacja tożsamości klienta, np. sms z kodem  bądź za pomocą jego cechy, np. odcisk palca, tęczówka oka, układ żył itp.

 

Dwuelementowe uwierzytelnienie nie jest jednak nowym mechanizmem, bowiem aktualnie standartowo stosowane jest przy dokonywanych przelewach internetowych (tzw. autoryzacja przelewu). Po zmianach taka weryfikacja obejmie już etap logowania do konta bankowego.

 

   

Limit liczby transakcji lub ich wartości przy płatnością kartą

 

Od 14 września zmiany odczują z pewności wszyscy ci, którzy na co dzień posługują się kartą jako narzędziem płatniczym. Do tej pory mogliśmy płacić kartą  wielokrotnie bez konieczności podawanai kodu PIN. Po zmianach klienci dokonujący płatnością kartą będą musieli podać PIN przy szóstej transakcji kartą albo wtedy, gdy łączna kwota transakcji przekroczy określoną przez wydawcę karty kwotę. Rozporządzenia wskazują kwotę 150 euro, jednak możliwe jest ustanowienie limitu na niższym poziomie, z czego polskie banki mogą skorzystać.


Źródło:
PAP 
 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2019 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.