PORADY PRAWNE ONLINE

Doktoraty wdrożeniowe. Szansa dla polskiego biznesu

30 kwietnia 2020 r. MNiSW uruchomiła nabór wniosków w kolejnej edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”. Zakończenie tegorocznego naboru nastąpi 15 czerwca 2020 r. Czym są doktoraty wdrożeniowe i jak skorzysta na nich polski biznes?

Doktoraty wdrożeniowe. Szansa dla polskiego biznesu

Założenia doktoratu wdrożeniowego

 

Głównym założeniem doktoratu wdrożeniowego jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią.

 

Program został wprowadzony w 2017 r. Wspiera przygotowanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności danej firmy. Przygotowanie rozprawy nie może trwać dłużej niż 4 lata.

 

Naukowiec w szeregach firmy

 

Program „Doktorat wdrożeniowy” to szansa także dla przedsiębiorców na to, by zatrudnić zdolnego naukowca, który rozwiąże technologiczny problem, z którym zmaga się firma. Doktorant (skoncentrowany na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego) będzie pracował w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i uczelni akademickiej lub  instytucie prowadzącym szkołę doktorską i co miesiąc będzie otrzymywał stypendium z MNiSW. Będzie miał także dwóch opiekunów merytorycznych – jednego wskazanego przez pracodawcę, drugiego – pochodzącego ze szkoły doktorskiej.

 

Program „Doktorat wdrożeniowy” to jeden ze sztandarowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - jego istotą jest połączenie świata nauki ze sferą biznesu dla obopólnych korzyści. W trzeciej edycji programu wprowadzono dodatkowy moduł „Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja”, w ramach którego MNiSW wspiera przygotowywanie prac przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem.

 

 

 

 

 

Jakie korzyści dla przedsiębiorców niesie program „Doktorat wdrożeniowy”?

 

Przedsiębiorca biorący udział w programie zyskuje szansę na zatrudnienie najlepszego specjalisty z danej branży, który poświęci kilka lat na badania naukowe skupione na rozwiązaniu jakiegoś problemu czy ulepszeniu produktu. Dzięki temu zbuduje przewagę rynkową. Zagraniczne ewaluacje efektów tego programu udowadniają bowiem, że przedsiębiorstwa, które uczestniczyły w programie, wykazują wyższą aktywność patentową i szybciej zwiększają zatrudnienie w porównaniu z podobnymi przedsiębiorstwami, które do programu nie przystąpiły. Takie dane płyną np. z Danii.
Przedsiębiorcy nawiązują relację z uczelnią lub instytutem w celu prowadzenia prac B+R. Mogą też odliczyć od podstawy opodatkowania 100% kosztów osobowych związanych z zatrudnieniem doktoranta.

 

 


Źródło:
Oficjalna strona MNiSW.

 


Szukasz porady prawnej?

Prześlij swoje pytanie do doświadczonych prawników:
® 2011 - 2020 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.